Nevzali ho k mariňákům. Tak šel bojovat proti islamistům na vlastní pěst

2. AMERIČAN, KTERÝ ZEMŘEL V SÝRII

Nevzali ho k mariňákům. Tak šel bojovat proti islamistům na vlastní pěst
Levi Shirley během bojů v Sýrii. Foto: Reprofoto: YouTube/Ragihandina YPG
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Američan Levi Shirley už od dětství věděl, že chce být mariňák. Nosil krátké vlasy, poctivě cvičil a učil se zpaměti pasáže z filmu Full Metal Jacket. Kvůli špatnému zraku ho ale v dospělosti do armády nevzali. Rozhodl se tedy, že bude jednat na vlastní pěst a odjel do Sýrie bojovat proti Islámskému státu po boku Kurdů. V červenci letošního roku však zemřel během ofenzivy u města Manbidž.

Nechybělo přitom mnoho a Shirley do Sýrie vůbec nemusel odjet. Jak uvádí list Los Angeles Times, ve svých 23 letech měl všechny předpoklady pro vstup do armády – výšku necelé dva metry, dobrou fyzickou kondici a především odhodlání obětovat se pro ostatní. Jedinou překážkou byl jeho zrak. Shirleyho matka se dokonce zadlužila, aby mohla synovi zaplatit operaci očí za 4500 dolarů (přes sto tisíc korun). Jeho zrak se tehdy zlepšil, pro službu v námořní pěchotě to však bylo pořád příliš málo.

Shirleyho život se tak octl vzhůru nohama. Po nějaké době však zničehonic přišel za svou matkou Susan a oznámil svůj sebevědomý plán – odjede do Sýrie a po boku Kurdů bude bojovat proti Islámskému státu. Matka Susan si vzpomíná, že tehdy zůstala stát jako opařená a ptala se sama sebe, proč chce jet Levi do Sýrie. Chtěl se snad vyrovnat svému otci, který sloužil ve Vietnamu? Poznamenalo ho to, jak se jeho rodiče ve 13 letech rozešli? Nebo chtěl pouze vypadnout z monotónnosti denverského předměstí? Odpovědi se jí dostalo, když jí syn sdělil, že chce „aspoň jednou udělat něco ušlechtilého“.

Zanedlouho už se syn s matkou loučili na americkém letišti a Leviho čekal tisícikilometrový let do Turecka. Tam si ho vyzvedli Kurdové, kteří jej převezli nejprve do Iráku, následně do Sýrie. Levi se podle Los Angeles Times záhy zapojil do bojů a své matce posílal fotky, na nichž pózuje jak s Kurdy, tak s dalšími západními dobrovolníky – podle listu proti Islámskému státu v té době bojovala asi stovka Američanů. Susan říká, že se jí ulevilo, když viděla, že její syn není v oblasti jediný cizinec.

Islamisté odpálili kostel plný lidí

Opravdová úleva ale nastala až ve chvíli, kdy se se svým synem setkala opět na americkém letišti. Vzpomíná si, že Levi vypadal jako nový člověk. Aby taky ne – v Sýrii byl svědkem nepředstavitelných hrůz. Jako třeba když islamisté vyhodili do povětří kostel plný lidí. Své matce tehdy řekl, že se do Sýrie už nevrátí a místo toho odjede do Texasu. Adresu, kam by mu rodiče mohli posílat něco na přilepšenou však neuvedl.

Tento jeho krok se vysvětlil ve chvíli, kdy Susan zavolal diplomat Spojených států v Turecku. „Jak vysoký byl Levi? Měl nějaké tetování? Jakou měl barvu vlasů?“ ptal se diplomat. Když se znepokojená matka zeptala, o co jde, diplomat jí podle Los Angeles Times odvětil: „Máme důvodné podezření, že váš syn byl zabit.“ V tu chvíli si Susan uvědomila, že její syn nikdy do Texasu nejel. Místo toho se vrátil zpět mezi Kurdy.

Když Levi zemřel v bitvě o syrské město Manbidž – které se díky její brutalitě začalo přezdívat mlýnek na maso – jednalo se o teprve druhého Američana, jenž zemřel v boji proti Islámskému státu. Tím prvním byl 36letý Keith Broomfield z Massachusetts. Další dva zemřeli ještě později během bitvy o Manbidž – 22letý Jordan MacTaggart z Colorada a 27letý William Savage z Marylandu. Kurdové následně dopravili jejich těla na místo, kde si je mohli přebrat americké úřady, aby mrtvé hrdiny dopravili domů.

Čtěte také: Islámským státem to nezačalo ani neskončí

Libye varuje Italy: Máte Islámský stát v Miláně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články