Zakladatel eura má strach o jeho budoucnost, eurozóna není stabilní
Eurozóna v krizi
Bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Otmar Issing, který je jedním ze zakladatelů eura, vyslovil velké obavy o budoucnost jednotné evropské měny. V rozhovoru s BBC varoval před přetrvávajícími nerovnostmi mezi členy eurozóny, zápornými úrokovými sazbami a politickými tlaky na ECB.
Issing poukázal na slabost ekonomik v Řecku, Portugalsku a Itálii i na chybějící strategii pro případ odchodu některé členské země z eurozóny. „Bylo chybou, že smlouvy jsou koncipovány tak, že když jste jednou členem, zůstanete jím navždy,“ řekl BBC Issing.
Varoval také, že státy, které neplní ekonomická a rozpočtová pravidla eurozóny, mohou ostatní vydírat. Soudí, že stávající politika nulových nebo záporných úrokových sazeb ECB brání ozdravení bank a bude mít dramatické následky pro pojišťovny a penzijní systémy.
Hlavním problémem eurozóny podle něj zůstávají strukturální problémy. „(Euro je) stabilní a v mnohem lepší kondici, než se čekalo, ale přál bych si moci říct to samé o eurozóně,“ uvedl Issing.
Profesor Issing, který je také bývalým poradcem kancléřky Merkelové, začal o projektu euro pochybovat již před lety a volal po jeho reformě. Domnívá se, že některé státy ještě nebyly zralé na jednotnou měnovou politiku a jednu centrální banku. Řecko je podle něj v permanentní krizi a reformy v Portugalsku a Itálii se odkládají nebo ruší.
Issing se zatím brání analýze dopadu brexitu na eurozónu, ohledně jeho dopadu na Londýn jako evropského finančního centra má ale jasněji. Tato pozice Londýna je podle něj v ohrožení. Londýnu se prý nepodaří udržet si stejné výhody a svobody mimo EU.