1 Právo nemá čelit závisti

Úřady musí zveřejňovat platy zaměstnanců, rozhodl soud

NOVÉ

Úřady, kraje, obce a veřejné instituce musí poskytovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců i dalších osob placených z veřejných peněz. Rozhodl o tom rozšířený senát Nejvyššího správního soudu. Jak ve středu informoval předseda soudu Josef Baxa, jde o precedenční rozsudek, na který se dlouho čekalo. 

Soud posuzoval případ žádosti o informace o mimořádných odměnách ředitele školy ve Lhotě u Vsetína, které mu poskytla starostka obce. Rozhodnutí má ale obecnou platnost. V minulosti měl se zveřejňováním platů svých vysokých úředníků problémy třeba Úřad vlády ČR nebo prezidentská kancelář.

„Závist jako lidská vlastnost vyvěrající z malosti duše není něco, čemu by se dalo právními prostředky čelit,“ dodávají soudci.

Podle soudu je svobodný přístup k informacím klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry a převažuje proto nad ochranou soukromí.

„Každá moc, i demokratická, korumpuje, a čím méně je kontrolována, tím větší je nebezpečí jejího zneužití. Kontrola prostřednictvím takových institutů, jako je § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím, má řadu výhod, které ve svém souhrnu významně brání zneužívání veřejné moci a posilují demokratickou legitimitu politického systému,“ řekl k rozhodnutí Baxa.

Zamítat mohou úřady jen výjimečně

Rozšířený senát také odmítl obavy, že zveřejňování informací o platech může zaměstnance ve veřejné sféře nějak poškodit. Pokud je výše platu v pořádku, nejde totiž o žádnou negativní informaci. „Závist jako lidská vlastnost vyvěrající z malosti duše není něco, čemu by se dalo právními prostředky čelit,“ dodávají soudci.

Ti následně pokračují v poetickém vysvětlování, že zveřejnění výše platů může mít zcela opačný účinek než posilování závisti ve společnosti: „Naopak, 'sluneční svit' informovanosti o platech placených z veřejných prostředků může mnohé přehnané představy o platech ve veřejné sféře rozptýlit,“ uvádí Baxa.

Úřady sice mohou v některých případech výjimečně zamítnout žádost o informaci o platech zaměstnanců, jde ale o situace, kdy tito zaměstnanci vykonávají pouze nejrůznější pomocné práce. Tedy když zajišťují například úklid, údržbu, nebo závodní stravování.

U vedoucích pracovníků a zaměstnanců s vlivem na rozhodování a finance ale povinnost informovat trvá bez omezení, dodává soud.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.