Západní země prý navrhnou zmenšení Schengenu
Chystá se zásadní změna
Na mimořádném pátečním setkání EU se bude diskutovat o zcela zásadní věci, která může zcela změnit pohyb po Evropě. Několik západních zemí má podle britského deníku Daily Mail navrhnout výrazné zmenšení schengenského prostoru. Plán pro De Telegraaf potvrdil i nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.
V rámci plánu na záchranu Evropy mají být z Schengenu „vyhozeny“ některé jižní a východní státy Evropy. Podle Daily Mailu v pátek navrhnou, aby byla ze Schengenu vyřazena Itálie, Španělsko, Řecko, Maďarsko, Slovensko a Polsko.
Takzvaný „mini Schengen“ podle Daily Mail iniciuje Belgie, Francie, Německo, Lucembursko a Nizozemsko. Tímto krokem chtějí západní země zachránit volný pohyb po Evropské unii, který je v současné uprchlické krizi v ohrožení. Na hranicích mají být podle Daily Mailu zavedeny striktní kontroly všech příchozích, jejichž jména budou porovnávány s protiteroristickou databází.
Podle agentury Reuters jedná o věci nizozemská vláda interně i se spojenci. Jejich návrh se liší od toho francouzského, podle kterého se měly zavést systematické pasové kontroly na hranicích uvnitř Schengenu.
„Naším politickým cílem musí být, aby schengenský prostor fungoval jako celek,“ prohlásil podle ČTK německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. „Všechno ostatní mohou být jen doplňkové úvahy.“
Nizozemský ministr zahraničních věcí pro list De Telegraaf tuto možnost potvrdil, ale zároveň dodal, že jsou zvažovány i další možná opatření.
1000 kilometrů nové hranice pro Česko?
Pro Českou republiku, která má zatím všechny své hranice uvnitř Schengenu by taková změna znamenala, že by musela začít chránit hranici se Slovenskem a Polskem, která činí více než tisíc kilometrů, a musely by být tudíž obnoveny hraniční přechody. Znovuzavedení hraničních kontrol, které ČR zrušila na konci roku 2007, by znamenalo značné komplikace pro stát i pro firmy, které obchodují přes hranice a jejichž kamiony bez jakéhokoli omezení snadno přejíždějí ze země do země.
„Všichni jsme si vědomi toho, že Schengen je v potížích, a všechny strany se snaží najít způsob, jak snížit zátěž, kterou způsobuje migrační krize,“ uvedl pro Daily Mail nejmenovaný diplomat EU.
O tom, že by se mělo na páteční schůzce projednávat změna schengenského prostoru, české ministerstvo zahraničí nic neví. „Nemáme žádné informace, že by se něco takového mělo v rámci rady řešit,“ uvedla pro ECHO24.cz Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Podle ní se na schůzce sice bude řešit Schengen, ale pouze posílení ostrahy hranic. Hlavním tématem by měly být pařížské útoky a výměna informací. „Mělo by se také jednat o opatřeních na posílení schengenské hranice,“ dodala.
Obdobně reagovalo i české ministerstvo vnitra. „Nemáme žádnou oficiální informaci, že by měl být tento bod zítra zařazen na jednání. Ministerstvo vnitra dlouhodobě zastává názor, že hranice Schengenu je třeba bránit. Vnějším tlakům, jako je například hrozba terorismu, nebo uprchlické vlně nesmíme ustupovat,“ uvedla Lucie Nováková z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Nizozemské noviny De Telegraaf jdou ještě dál. Podle nich nizozemský kabinet nedávno probíral variantu, podle níž by do takzvaného „mini Schengenu“ mělo patřit pouze Německo, Rakousko, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko. Tedy bez České republiky, ale také Francie, což by znamenalo mimo jiné naprosté ochromení dosavadních obchodních vztahů.
Europoslanec Pavel Telička (za ANO) nicméně informace o takovém to návrhu nemá. „Nemám podobné informace,“ uvedl pro ČT24 Telička, podle nějž návrh zmenšit schengenský prostor na žádném jednání, kterého se účastnil, nezaznělo. „Že by v tuto chvíli existovala taková představa, tak já takové informace nemám a mám i pochybnosti,“ dodal Telička.
Obrovská prohra
Telička nicméně uvedl, že existují hlasy, které považují Schengen za mrtvý. Také uvedl, že se vedou diskuze o integritě Schengenu, o tom, jak Schengen funguje, co by případně mělo být zrevidováno či zdokonaleno.
Podobně si vyjádřil také europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09). „Já jsem takovou zprávu v Evropském parlamentu nezaznamenal,“ uvedl Pospíšil, podle nějž by ale takový krok znamenal obrovskou prohru. „Pokud by k tomu došlo, byla by to obrovská prohra. Nemůžeme uprchlíkům demontovat Evropu,“ dodal Pospíšil, který doufá, že k takový návrh v pátek nepadne.
Kvůli teroristickým útokům v Paříži, při nichž zemřelo 129 lidí, EU svolala na pátek mimořádnou schůzku ministrů vnitra zemí EU, na níž se sejdou unijní ministři vnitra a spravedlnosti. Na zasedání se mají řešit některá klíčová témata, mezi nimi i posílení kontrol na vnějších hranicích EU.
O tom, že je Schengen a volný pohyb v ohrožení se diskutuje již delší dobu. Pod tlakem uprchlické krize se už řada evropských zemí rozhodla zavést kontroly na hranicích. Takový krok učinilo například Německo, Rakousko, Nizozemsko či Švédsko.