Někteří poslanci se hnutí ANO už nehodí. Volby pojistí zespodu kandidátek
Volby do sněmovny 2017
Před čtyřmi lety bodovali, pro letošní parlamentní volby se ale ocitli na nevolitelných příčkách. Od některých poslanců hnutí ANO se ozývají nespokojené hlasy. Nelíbí se jim, že je na stranických kandidátkách předběhli nováčci, kteří nemají žádné zkušenosti z vysoké politiky.
Spousta poslanců hnutí skončilo na příčkách, ze kterých nemají šanci dostat se do sněmovny, postěžoval si serveru Echo24 jeden ze zákonodárců hnutí ANO. Někteří ze současných poslanců ANO, kteří usilují o další čtyři roky v poslaneckých lavicích, se totiž musí smířit s tím, že kandidují z míst, které neodpovídají jejich postavení z minulých voleb. Jejich šance na druhý mandát jsou tedy nízké – pokud je ovšem voliči nevykroužkují.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Třeba Jiří Holeček, syn stejnojmenného československého hokejového brankáře, kandidoval v roce 2013 do sněmovny na kandidátce Prahy ze 4. místa a jako 4. v pořadí byl i zvolený. Pro blížící se parlamentní volby má ale překvapivě až číslo 36, je tedy úplně poslední na pražské kandidátní listě ANO.
„Přesně 26. února tohoto roku jsem požádal předsednictvo, jestli bych mohl kandidovat z posledního místa. Stejně jako pan předseda chtěl kandidovat z posledního místa,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Jiří Holeček s odkazem na původní úmysl Andreje Babiše. Babiše ale nakonec oblastní organizace nanominovaly, aby byl lídrem středočeské kandidátky, což později odhlasoval i krajský sněm ANO.
Holeček ale ze svého původního rozhodnutí kandidovat z posledního místa neustoupil a tvrdí, že je to „počin, na který může být pyšný“. „To, že to pan předseda neudělal, to je jeho věc. Udělal změnu, ale já ne,“ dodal s tím, že jako předseda výboru pro sport a garant sportu v ANO nemá strach z toho, že nebude znovuzvolen. „Beru celou věc sportovně. Mně to přišlo jako velká výzva a přišlo mi to jako geniální nápad pana předsedy, takže jsem si o to požádal,“ řekl poslanec.
Už v lednu letošního roku přitom server Neovlivní.cz napsal, že má Holeček pro volby nejistou pozici. V očích Andreje Babiše údajně promarnil svoji šanci a pro veřejnost je prakticky neviditelný.
Překvapením je také kandidatura poslance Miloše Babiše až ze 13. místa za Středočeský kraj. Přitom před 4 lety voliči Babiše vykroužkovali ze stejné pozice až na 1. místo. „Já v podstatě chci dát příležitost a šanci novým kolegům. Postoj široké veřejnosti a voličů, to je vyjádření mé kandidatury a je úplně jedno, jestli budu na třetím nebo na třináctém místě. Když mě voliči budou chtít volit, tak mě vykroužují ;a není to problém,“ uvedl serveru Echo24 Miloš Babiš.
„Víceméně chci dát prostor pro korektní soutěž i jiným poslancům a nechť voliči řeknou, koho chtějí. Já v tom nevidím vůbec žádný problém z mé strany. A úplně korektně říkám, že jsem snad jeden z mála poslanců, kteří nežadonili a nebojovali o výsluní kandidátky. Já hrál celý život sport a vždycky jsem hrál. A i v té politice se snažím a hraju fér a proto dám šanci i ostatním a rozhodně se neubudu drát na výsluní,“ dodal.
Podobně jako Babiš a Holeček je na tom třeba i poslanec Matěj Fichtner. Ve volbách v roce 2013 se do sněmovny dostal jako 5. z 5. místa pražské kandidátky ANO. Nyní kandiduje jako číslo 11. Také Fichtner měl podle informací serveru Neovlivní.cz kandidaturu nahnutou. Další poslanec, Bohuslav Chalupa, kandiduje v Jihomoravském kraji jako devátý, přitom před 4 lety se do sněmovny dostal ve stejném kraji ze 4. místa jako čtvrtý.
Ze 47 poslanců hnutí ANO, které voliči před čtyřmi lety zvolili do Poslanecké sněmovny, jich třetina nekandiduje. O znovuzvolení jich usiluje přesně 32. Chybí mezi nimi například novináři Martin Komárek a Jana Lorencová, profesor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo současný ministr financí Ivan Pilný. V nemalém množství případů je na kandidátkách nahradili lidé, kteří dříve spolupracovali nebo stále spolupracují s koncernem Agrofert nebo přímo s Babišem.