1 Volby do sněmovny 2017

Známé tváře už nejsou potřeba. Hnutí ANO cpe do sněmovny lidi z Agrofertu

NOVÉ

Témata: , ,

Třetina poslanců hnutí ANO nebude v podzimních volbách obhajovat své křeslo ve sněmovně. Jedná se přitom i o známé tváře, se kterými Andrej Babiš před čtyřmi lety oslovil voliče. Nahradit je mají třeba tři ministři, kteří byli do vlády dosazeni za své odvolané předchůdce. Poslanci by se mohli stát také lidé, kteří dříve spolupracovali s koncernem Agrofert nebo přímo s Babišem.

Ze 47 členů poslaneckého klubu ANO se o znovuzvolení uchází 32 z nich. Chybí mezi nimi například novináři Martin Komárek a Jana Lorencová, profesor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo Ivan Pilný, nyní ministr financí, ale známý veřejnosti dříve hlavně z televizního pořadu Den D.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Komárek kandidátku opustil podle svých slov dobrovolně. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že je sněmovna „domem pokrytectví, zmaru a být řadovým poslancem v tomto prostředí plném nevýrazných osobností je utrpení“. Nevyloučil však, že by v budoucnu mohl kandidovat třeba v komunálních či krajských volbách.

Současný ministr financí Pilný, který ve funkci v květnu vystřídal Babiše, se zase rozhodl, že z osobních důvodů po volbách v politice definitivně skončí. Tvrdí, že kvůli tomu nebyl pod žádným tlakem. Kandidovat z vlastní vůle znovu nechce ani Lorencová.

To profesor Zlatuška je trochu jiný případ. V minulých volbách kandidoval v Praze, kde se s ním ale letos nepočítá. Šanci nemá ani v domácím Brně, kde nedostal nominaci.

Agrofert, kam se podíváš

Mezi nováčky v Poslanecké sněmovně by se mohlo ocitnout až deset nových poslanců, kteří dříve spolupracovali s Agrofertem nebo jeho zakladatelem Andrejem Babišem.

Mezi novými tvářemi by se mohla objevit například současná náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová, která podle ihned.cz dříve radila Andreji Babišovi, nebo Milan Feranec, který je náměstkem na ministerstvu dopravy a v letech 2002 – 2009 byl manažerem Agrofertu. Mezi dalšími je to Pavel Strolený, jenž je zastupitelem v Plzeňském kraji a Klatovech a pracuje ve firmě Alimex Nezvěstice, která patří do koncernu Agrofert.

Kandidovat ve volbách bude také Petr Vrána, zastupitel v Přerově a manažer ve společnosti Precheza, která je rovněž součástí koncernu Agrofert, nebo jeho kolegyně z přerovského zastupitelstva Hana Mazochová, která dříve působila v Agrofertu. Další kandidátka ANO Eva Fialová je bývalou zaměstnankyní Lovochemie spadající do Agrofertu.

Do sněmovny se snaží dostat i Pavel Elias, který je zastupitelem v Roudnici nad Labem a který v minulosti Babišovi prodal svůj masokombinát Procházka. Miroslav Nauč je zase zastupitelem v městské části Praha 15 a pracuje jako manažer v Agrofertu. To Věra Pourová působí jako právnička v pardubické Synthesii, zatímco Pavel Pustějovský, krajský předseda ANO ve Zlínském kraji, pracuje ve společnosti Deza, která je součástí Agrofertu.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Do sněmovny za hnutí ANO míří posily z Agrofertu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.