Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v Británii

DOMINOVÝ EFEKT?

Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v BritániiAKTUALIZOVÁNO
Marian Kotleba. Foto: Reprofoto: YouTube/Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. LSNS tak učinila v reakci na výsledek čtvrtečního hlasování voličů v Británii, kteří se vyslovili pro odchod země z EU a jejichž rozhodnutí LSNS uvítala. Podle průzkumů veřejného mínění ale většina Slováků členství země v EU podporuje.

„Naše strana začne od příštího pondělí se sběrem podpisů pod petici za vyhlášení referenda o vystoupení Slovenské republiky z Evropské unie,“ řekl předseda LSNS Marian Kotleba ve videonahrávce, kterou strana zveřejnila na svém webu.

Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Právě na této podmínce ztroskotala až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu Slovenska do EU, všechna dosavadní lidová hlasování. Naposledy se tak stalo loni v referendu o ochraně tradiční rodiny.

Pro vypsání referenda musejí organizátoři petice shromáždit na pětimilionovém Slovensku 350 000 podpisů.

LSNS již před březnovými parlamentními volbami, ve kterých překvapivě získala až osm procent hlasů a 14 křesel ve 150členné sněmovně, slíbila referendum o odchodu Slovenska z EU. Strana často hovoří o „diktátu Bruselu“ a chce také dosáhnout vystoupení Slovenska z NATO.

Většina obyvatel Slovenska se řadí k zastáncům členství země v EU. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky agentura Focus zveřejnila u příležitosti konání čtvrtečního referenda v Británii, by se při podobném plebiscitu na Slovensku vyslovilo 62,1 procenta dospělých Slováků pro setrvání země v EU. Opačný názor mělo 22,6 procenta respondentů.

Marian Kotleba vešel ve známost nejprve jako župan Banskobystrického kraje, později zaskóroval i v parlamentních volbách. Svérázný politik je pro řadu lidí kontroverzní. V minulosti se například vyjádřil hanlivě na adresu bojovníků ze Slovenského národního povstání, které označil za „bandity“. Později pro změnu část veřejnosti šokoval, když inicioval vznik občanských hlídek v některých slovenských vlacích.

Čtěte také: S Hitlerem i Forrestem Gumpem. Slováci si utahují z Kotlebových hlídek

Odpůrci EU zvedají s brexitem hlavy, chtějí také referenda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články