‚Musíme chránit národní zájmy.‘ Srbsko pošle na hranice policii a vojáky

Uprchlická krize

‚Musíme chránit národní zájmy.‘ Srbsko pošle na hranice policii a vojákyNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje uprchlíky. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Srbsko vyšle na hranice s Bulharskem a Makedonií společné hlídky příslušníků policie a armády s cílem zastavit vstup migrantů na své území a pašování lidí. Oznámil to srbský premiér Aleksandar Vučić. Srbsko se nechce stát kolektivním centrem pro migranty, prohlásil podle agentury Reuters po schůzce nejvyšší bezpečnostní rady země.

„Srbsko nemůže být parkovištěm pro lidi z Afghánistánu nebo Pákistánu, které už nikdo v Evropě nechce přijmout. Srbsko musí chránit své národní zájmy,“ řekl Vučić. Dodal ale, že uprchlíkům, kteří požádají o azyl v Srbsku, bude poskytnuta pomoc.

Navzdory uzavření takzvané „balkánské cesty“, kterou loni statisíce migrantů využily k cestě do západní Evropy, prošlo letos už přes Srbsko kolem 100.000 uprchlíků z Blízkého východu, Asie a Afriky.

Většina z nich vstoupila na území Srbska z Bulharska a „nemají šanci přejít do Maďarska“, řekl Vučić.

Podle nových maďarských předpisů, které vstoupily v platnost minulý týden, budou imigranti zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásmu vraceni zpět za hranici do Srbska a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl.

V tranzitních zónách u dvou srbsko-maďarských hraničních přechodů od té doby čekají na vyřízení úředních záležitostí stovky lidí několik dní. Mnozí žijí v provizorních podmínkách mimo uprchlická zařízení a přespávají pod širým nebem.

Maďarsko také omezilo denní počet povolení vstupu do tranzitní zóny na maximálně 30 osob.

Loni přešlo přes Srbsko na cestě do zemí Evropské unie přes 650.000 lidí, uvedl Reuters. Tato cesta byla z valné většiny uzavřena v březnu po sérii uzavření hranic státy EU.

Čtěte také: Ostnatý drát nestačí. Maďarsko posiluje plot na hranici se Srbskem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články