Sobotka Zemanovi demisi nepřinese, budou řešit Babiše

Vládní krize

Sobotka Zemanovi demisi nepřinese, budou řešit BabišeAKTUALIZUJEME 3
Domov

Echo24

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dnes na Pražském hradě požádá o termín ve druhé polovině května, kdy chce prezidentovi Miloši Zemanovi formálně předat demisi. Dnes odpoledne mu představí plán ČSSD na rychlé řešení krize a přinese také analýzu zpochybňující některé podnikatelské kroky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl to mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.

Dnes chce Sobotka podle Ayrera s prezidentem konzultovat politickou situaci a představit plán sociálních demokratů na rychlé řešení krize, za kterou ČSSD vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit jeho majetkové poměry.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO. Sobotka mluví o potřebě kompromisu mezi všemi třemi stranami současné vládní koalice, ČSSD přitom podle něj neklade žádné kategorické požadavky na své zastoupení ve vládě.

Koalice bude o další formě spolupráce, případně jiném řešení situace po očekávané demisi vlády jednat příští středu. Podle hnutí ANO demise vlády není potřeba. Babiš, který Zemana navštívil ve středu, nepovažuje za vhodné ani rekonstruovat kabinet půl roku před řádným termínem voleb. S vypsáním předčasných voleb Babiš nesouhlasí a podle něj tento názor sdílí i Zeman. Byly by podle něj nesmyslné, protože by se konaly jen krátce před termínem řádných voleb.

Podobně vidí možnost předčasných voleb i KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel Bělobrádek bude dnes hovořit se Zemanem na Hradě před Sobotkou.

Více čtěte: Chovanec o kompromitujících nahrávkách: „Babiš nám lhal. Svá média ovlivňuje.“

Babiš řídí svá média, aby likvidovala jeho odpůrce