České úspěchy v Riu

Skvělý kajakář Dostál bere stříbro, od zlata byl jen kousekAKTUALIZOVÁNO
Josef Dostál Foto: FOTO: REUTERS
1

Kajakář Josef Dostál získal stříbrnou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na kilometrové trati jej porazil jen Španěl Marcus Walz. Třiadvacetiletý Dostál se postaral o sedmou českou medaili v Riu. K jedné zlaté a pěti bronzovým přidal první stříbro.

Další z českých medailových aspirantů Martin Fuksa se mezi kanoisty na stupně vítězů neprosadil a dojel šestý.

Třiadvacetiletý Dostál, který bude v Riu ještě obhajovat bronz z Londýna na čtyřkajaku, se v roce 2014 stal na kilometrové trati mistrem světa a loni získal na světovém šampionátu v Miláně stříbro.

V dnešním finále se po startu držel na pátém místě, v polovině trati se ale posunul na třetí místo a následně na druhé. V závěru se mu sice podařilo předjet v té době vedoucího Murrayho Stewarta, ale z vítězství se radoval skvěle finišující Walz.

Jako medailista z loňského MS se v olympijském finále představil i Fuksa, který ale na stupně vítězů vystoupit nedokázal. Zlatou medaili z Londýna obhájil favorizovaný Němec Sebastian Brendel.

Při svém premiérovém startu na olympiádě Fuksa od začátku zaostával za soupeři a většinu závodu jel sedmý. V závěru se posunul na šesté místo. Na vítězného Brendela ztratil přes šest sekund.

„Bylo to strašně těžký. Mrzí mě dojem z té jízdy. Nebylo to super jako v semifinále, to bylo lepší,“ uvedl Fuksa. „Hned na začátku tam byly nějaký nesmyslný vlny, což mi vzalo hodně sil. Neměl jsem svoji pohodu, abych jel nějak s nima,“ řekl.

Pokukoval po medaili, protože cítil, že na ni má. „Samozřejmě, každý sportovec chce na olympiádě medaili. Měl jsem na to, ale nevyšlo to. Beru to pozitivně,“ doplnil Fuksa.

V Riu bude mít ještě šanci získat medaili na sprinterské dvoustovce. Rozjížďky jsou na programu ve středu a finále ve čtvrtek.

Za Brendelem, pětinásobným světovým šampionem na tratích 1000 a 5000 metrů, skončil na druhém místě domácí Isaquias Queiroz. Bronz získal Moldavan Serghei Tarnovschi.

Mezi ženami se dnes ze zisku zlaté medaile na trati 200 metrů radovala Lisa Carringtonová z Nového Zélandu, který tak navázala na triumf z her v Londýně. Sedmadvacetiletá kajakářka má na této trati ve sbírce i čtyři tituly z mistrovství světa a v Riu bude usilovat o úspěch i na pětistovce, na které loni ovládla MS také.

Závod deblkajakářek na 500 metrů ovládly Maďarky Gabriella Szabóová a Danuta Kozáková, které porazily jen o 0,051 sekundy německé duo Franziska Weberová, Tina Dietzeová.