‚Kdyby se neutopil, osahával by ženy.‘ Charlie Hebdo provokuje
Kdy je humor za hranou?
Nedávná karikatura utopeného syrského dítěte dává jasně najevo, že časopis Charlie Hebdo se drsného humoru jen tak nevzdá. Francouzský satirický časopis si tentokrát střílí ze soucitu vůči uprchlíkům. Kdyby se podle něj tříletý chlapec neutopil, stal by se z něj sexuální násilník.
Kresba zachycuje staršího a mladšího muže, kteří s lačným výrazem běží za dvojicí žen a natahují po nich ruce. V levé horní části se nachází dítě, které leží obličejem dolů ve vodě. „Čím by se stal malý Ajlan, kdyby vyrostl?“ ptá se kreslíř. „Osahával by ženy v Německu,“ stojí v odpovědi pod obrázkem.
Hebdo – ‚What would little Aylan have grown up to be? Ass groper in Germany‘. Don‘t be apalled you just don‘t get it pic.twitter.com/LIYJEYjydy
— Nesrine Malik (@NesrineMalik)
13. Leden 2016
Kresba s názvem „Migranti“ naráží na sexuální napadání žen během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech. Většinu z nich mají údajně na svědomí cizinci. Dítě ve vodě znázorňuje tříletého Ajlana Kurdího, který utonul u tureckých břehů, když se loď s uprchlíky potopila. Jeho fotografie se tehdy šířila v médiích a vyvolala soucitné reakce na sociálních sítích.
Čtěte také: Všichni podezřelí ze silvestrovských útoků jsou cizinci, prohlásil ministr
Není to poprvé, co Laurent Sourisseau využil příběhu utopeného syrského dítěte. Kreslíř s přezdívkou Riss už Ajlana Kurdího namaloval ve společnosti Ježíše jdoucího po vodě nebo jako reklamu na řetězec rychlého občerstvení McDonald‘s. Kresba byla doplněna provokativním popiskem „Tak blízko k cíli...“
Někteří spekulovali, že týdeník zmírní své provokativní vtípky, kterými reaguje na aktuální dění. Při loňském útoku na redakci Charlie Hebdo zemřelo dvanáct lidí. Sourisseaua postřelili útočníci do ramene. Redakci to od vydávání časopisu neodradilo a v práci pokračuje dál.
Nicméně karikatura Ajlana Kurdího vyvolala rozporuplné reakce. Podle některých zašel časopis až příliš daleko, když využil smrt malého dítěte. Uživatelé sociálních sítí sdílejí prohlášení „Nejsem Charlie“. Po loňském atentátu se internetem šířilo opačné heslo, kterým lidé vyjadřovali solidaritu s redakcí.