1 Vznikání nové koalice na jihu Čech

ANO a ODS asi ostrouhají. Jihočeši 2012 a lidovci se kloní ke koalici s ČSSD

, NOVÉ

Témata: ,

KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012 se přiklánějí k variantě vytvořit krajskou koalici iniciovanou ČSSD. Tu by mělo ještě doplnit uskupení Pro Jižní Čechy. Tato koalice by měla 28 zastupitelů z 55. Zástupci KDU-ČSL a Jihočechů 2012 to dnes uvedli po jednání svých krajských předsednictev. ČSSD, KDU-ČSL, uskupení Pro Jižní Čechy a hnutí Jihočeši 2012 v úterý podepíšou prohlášení o budoucí spolupráci. V Jihočeském kraji se v pondělí rozpadla koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 kvůli sporům ohledně společnosti Jihočeské nemocnice.

Novou vládnoucí formaci se snaží vytvořit i hnutí ANO. ANO by v koalici rádo spolupracovalo s ODS a rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 a uskupením Pro Jižní Čechy. Předseda Jihočechů 2012 Pavel Hroch však uvedl, že jeho hnutí je bližší koalice tvořená ČSSD. „My jsme vznikli v roce 2012 a vznikli jsme na určitý popud, kdy jsme vystupovali proti ODS. Také v našem středu je mnoho bývalých členů ODS. Proto by koalice s ODS nebyla dobrá varianta pro nás i pro našeho voliče,“ řekl Hroch. Dodal, že pro variantu s ČSSD hovoří i zkušenost z předchozích měsíců, kdy oba subjekty spolupracovaly ve vedení kraje.

KDU-ČSL podmiňuje svůj vstup do koalice tím, že se změní systém odměn pro členy představenstva krajem řízených nemocnic. Dále trvá na auditu i dalších krajem zřizovaných organizací.

 

V​ ​Týdeníku​ ​Echo​ ​a​ ​na​ ​EchoPrime​ ​se​ ​dozvíte​ ​více,​ ​získáte​ ​je​ ​zde. 

Právě otázka Jihočeských nemocnic stála za pádem bývalé koalice. Spory mezi jejími hlavními členy ČSSD a ANO začaly na březnovém jednání zastupitelstva. Týkaly se vedení Jihočeských nemocnic. ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha nechává stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

V souvislosti s nemocnicemi také dnes oznámil Petr Novák z hnutí ANO, že na konci dubna rezignuje na funkce v předsednictvech všech nemocnic v Jihočeském kraji. Novák tyto pozice zastával od ledna.

Financování členů představenstva nemocnice i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali rovněž opoziční zastupitelé a snažili se získat dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva. Iniciativa nakonec získala potřebný souhlas minimálně od třetiny zastupitelů a Zimola svolal mimořádné zasedání na 27. dubna. Na něm rezignuje na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat. Na hejtmanku navrhuje svou současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD).

V​ ​Týdeníku​ ​Echo​ ​a​ ​na​ ​EchoPrime​ ​se​ ​dozvíte​ ​více,​ ​získáte​ ​je​ ​zde. 

Čtěte také: Zimola rezignoval na funkci hejtmana

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.