3 Finance na cestu do Evropy

Za pušku tisíce dolarů. Kurdové prodali zbraně, které dostali od Němců

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Německé ministerstvo obrany dodalo v posledních měsících několik tisíc ručních zbraní kurdským pešmergům. Ti je ale v nejednom případě prodali na černém trhu a vydělali tisíce dolarů. Někteří za vydělané peníze odjeli do Evropy. Vyplývá to ze zjištění německých televizních stanic NDR a WDR. Kurdové totiž často nemají na výběr – kvůli neustálým bojům a nízkým cenám ropy nemají za co žít.

Německá armáda darovala kurdským milicionářům, kteří bojují proti radikálům z Islámského státu, celkem několik tisíc zbraní a zásoby munice. Proti zasílání zbraní se ale v zemi od začátku zvedají kritické hlasy, které upozorňují, že úřady si nemohou být jisty tím, kde darované zbraně skončí a za jakým účelem je příjemci využijí. Bylo to totiž poprvé, co se německé úřady rozhodly dodat zbraně do krizových oblastí.

A jak se nyní ukazuje, tato kritika byla oprávněná. Reportéři veřejnoprávních stanic NDR a WDR totiž v iráckém Erbílu na místním trhu se zbraněmi našli kromě kalašnikovů i útočné pušky G36. Na puškách byl kromě výrobního čísla značky Heckler & Koch, která je vyrábí, i akronym „BW“, který dokazuje, že se jedná o zbraň německé armády (Bundeswehru), kterou spolková republika dodala kurdským milicionářům. Video, kde jsou zbraně zachycné, můžete zhlédnout zde. Německé zbraně pak televizní reportéři objevili i v iráckém městě Sulajmáníja.

Ceny, které si obchodníci účtovali, se lišily podle typu zbraně. Například za pistoli P1 překupníci chtěli 1200 dolarů (zhruba 30 tisíc korun). Starší německé pušky G3 z 50. let pak překupníci prodávali za částky v rozmezí od 1450 do 1800 dolarů (36–45 tisíc korun). Za moderní útočnou pušku G36, která v současné době představuje základní zbraň pěšáka Bundeswehru, si ale v některých případech účtovali až 5000 dolarů (125 tisíc korun). V poslední době ale ceny kvůli velké nabídce klesly a puška G36 nyní jde sehnat i za méně než 3000 dolarů (zhruba 75 tisíc korun).

Němečtí novináři v této souvislosti oslovili iráckého Kurda, který se z bezpečnostních důvodů představil pod pseudonymem Mustafa S. Mustafa strávil 30 let života jako příslušník kurdské milice, přičemž v posledních měsících byl dvakrát raněn při boji s radikály IS. Před čtyřmi měsíci se ale Mustafa rozhodl z válkou stižené oblasti uprchnout. Prodal proto svůj kalašnikov, ze který prý obdržel 1800 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) a za vydělané peníze odjel i s rodinou do Německa, kde nyní s manželkou a šesti dětmi pobývá v azylovém centru.

Zbraně financují Kurdům cestu do Evropy

Mustafa v rozhovoru pro stanice NDR a WDR uvedl, že ví o další stovce kurdských milicionářů, kteří prodali svoji zbraň na černém trhu a z oblasti bojů utekli. Mustafa upozorňuje, že Kurdové se boji nevyhýbají, ale v poslední době nemají na vybranou – kvůli neustálým střetům s islamisty a klesajícím cenám ropy dochází kurdskému vedení peníze, a milicionáři tak v mnoha případech nemají za co žít. On sám prý před útěkem nedostával pět měsíců žádný žold a neměl kde sehnat peníze na nájem a na léky pro svoji nemocnou dceru.

Na základě těchto zkušeností v Německu ještě více zesílily kritické hlasy, které před dodávkami zbraní varují. „Dodávky zbraní jsou podporou pro pešmergy, aby si mohli zaplatit cestu do Evropy,“ uvedl expert na zbraně a politik levicové strany Die Linke Jan van Aken. Vyzval proto německou vládu, aby už žádné zbraně kurdským pešmergům nedodávala.

Spolková vláda ale kritiku odmítá a uvádí, že chyba je na straně Kurdů. Němci totiž Kurdům zbraně dodali výměnou za příslib, že budou využity v souladu s mezinárodním právem. Vláda ale upozornila, že nové poznatky o německých zbraních prověří a možná přehodnotí svůj postup v dodávkách zbraní.

Čtěte také: Vyhání Araby a ničí jejich vesnice. Amnesty viní Kurdy ze zločinů

Češi zadrželi ‚pomahače teroristů‘. Kurda, co rozdával letáky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.