Nespokojení uprchlíci v Německu neuspěli, Chovanec je chce deportovat
V Česku zůstat nechtěli
Česká policie umístí do detenčního zařízení skupinu 25 křesťanských uprchlíků, kteří byli o víkendu zadrženi v Německu a v pondělí by měli přijet do Česka. Odtud je bude chtít policie co nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. Původně policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn.
Křesťanští uprchlíci přijeli do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy. Odmítli však český azyl a v sobotu se vydali autobusem do německého Essenu. Skupina byla zadržena v Německu, a odtud se vrací do Česka.
Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu. Česká policie v neděli získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se je poslat do detenčního zařízení. „S ohledem na informace, které vyšly najevo po vytěžení skupiny iráckých občanů německou policií, budou tito cizinci po svém předání na území České republiky zajištěni podle zákona o policii a omezeni na osobní svobodě maximálně na dobu 48 hodin,“ uvedla Rendlová. Jejich výjezdní příkaz bude zneplatněn a cizinci půjdou do zajišťovacího zařízení.
„Zadrželi je hned, jak překročili hranice, na odstavném parkovišti,“ popsala situaci Vendula Hustáková z firmy Husták, která skupinu převážela. „Naše šoféry pustili do autobusu, nicméně bez dokladů, bez peněz. Ti Iráčané tam ještě jsou, pořád je ještě drží na hranicích,“ doplnila. Jak a kdy by se mohli řidiči i Iráčané vrátit, zatím neví.
Chovanec žádal rychlou deportaci zpět do Iráku
Pro umístění uprchlíků do detenčního zařízení se dnes na sociální síti vyslovil ministr vnitra Milan Chovanec, který na svém Twitteru napsal, že uprchlíci zneužívají dobrou vůli České republiky i její občanů. „Sedmidenní lhůta, kterou iráčtí křesťané dostali spolu se svými pasy, slouží k tomu, aby si byli schopni zařídit návrat domů. Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci Schengenu,“ napsal na svém Twitteru Chovanec.
2/3 Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci Schengenu.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 3. dubna 2016
2/3 Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci Schengenu.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 3. dubna 2016
Policii podle svých slov vyzval, aby uprchlíky deportovala v nejbližší možné době zpět do jejich vlasti. „Požádal jsem PČR, aby použila všech zák. prostředků, aby tito lidé, jež zneužili dobrou vůli ČR a jejích občanů, byli vráceni do Iráku.“
3/3 Požádal jsem PČR, aby použila všech zák. prostředků, aby tito lidé, jež zneužili dobrou vůli ČR a jejích občanů, byli vráceni do Iráku.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 3. dubna 2016
Ke kritice se na svém Facebooku přidal také poslanec a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (ČSSD). „Mně opravdu nejde o to zda bychom mohli nebo měli těmto lidem pomáhat, ale jde mi primárně o tu drzost s jakou rádoby morální převahou nejrůznější kazatelé (nechci jmenovat, ale mohl bych) zbytek národa poučují o tom, co je a co není správné, co si máme nebo nemáme myslet a zač bychom se měli stydět . Oni mnohem více přispívají k nejednotě a rozvratu společnosti svojí zcela zjevnou neschopností pochopit skutečnou povahu světa kolem nich a z toho plynoucí představy o povinnosti poučovat jiné a sdělovat jim, jak moc zhnědli nebo zxenofoběli,“ napsal Křeček.
Řidiče policisté označili za převaděče
Dohru by cesta uprchlíků do Německa mohla mít i pro řidiče společnosti Husták, která převoz zajišťovala. „Oni (Iráčané) nemají povolen vstup do Německa, takže tady je berou jako za nežádoucí, a tím pádem my jsme tedy byli za převaděče,“ uvedl řidič Jan Kovář pro Radiožurnál. Kovář popsal, jak skupinu uprchlíků i oba řidiče němečtí policisté zadrželi. „Zda nás budou nějak postihovat, to nevíme. Ale mám obavy,“ řekl Kovář.
Podle majitel autobusové dopravy Tomáše Hustáka česká ani německá strana nezmínila, že by měla společnost čelit nějakému postihu, stejně se vyjádřila pro ČTK i Vendula Hustáková ze společnosti. „Doufám, že nám nic nehrozí, protože z naší strany nikdo nic neprovedl. Všechno bylo naprosto v pořádku,“ uvedla Hustáková. „Podle posledních informací naše řidiče propustili, a kluci teď jedou na služebnu pro ty Iráčany,“ dodala.
Ostatní uprchlíci jsou spokojení
Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Ani Nadační fond Generace 21, který projekt přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje, nemá informace o situaci uprchlíků. „Tím, že odmítli azyl a odjeli z ubytovacího zařízení, které jsme jim nabídli, začali jednat na vlastní pěst. Nejsou s námi v kontaktu. V tuhle chvíli proto nevíme, kde jsou a co se s nimi děje,“ řekl mluvčí fondu Martin Frýdl. „Jsme ovšem v kontaktu s ministerstvem vnitra, budeme hledat společně co nejlepší řešení. Nyní je ale situace nepřehledná a je předčasné o čemkoli spekulovat,“ dodal.
Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Milan Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal.
V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Nadačního fondu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích.