‚Wintonovo dítě‘ žádalo přijmout 3000 dětských běženců. Marně

Britové odmítli dětské uprchlíky

‚Wintonovo dítě‘ žádalo přijmout 3000 dětských běženců. MarněNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Britští poslanci v úterý odmítli návrh, který měl nařídit vládě přijmout 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy a strádají, sdělil britský zpravodajský web Nerve Media. S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alf Dubs, který byl jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.

„Tyto děti jsou již v Evropě. Jsou samy, daleko od svých rodin, je jim zima, bojí se, mají hlad. Často jsou bez pomoci nebo nemají přístup k těm, kteří by jim mohli pomoci nebo je mohli ochránit,“ řekl Dubs před hlasováním, jehož výsledek komentáře označují za ostudný.

Proti návrhu vystoupili někteří poslanci a ministři vládních konzervativců. Takové přemísťování dětí není podle nich dobrým řešením jejich situace a mohlo by i nahrávat pašerákům přistěhovalců, aby do Evropy nebezpečnou cestou přes moře přiváželi další děti. Návrh nakonec při hlasování neprošel poměrem 294 hlasů ku 276 hlasům.

Současná konzervativní vláda by pravděpodobně odmítla přijmout děti utíkající před nacisty, prohlásil podle webu listu The Huffington Post zklamaný 83letý opoziční labourista Dubs po hlasování. Zamítnutí plánu na přijetí 3000 osamocených dětských běženců v Británii označil za „smutný okamžik britské politiky“.

Čtěte také: Jednoznačné NE, řekl Zeman na uprchlické kvóty. Čeká na Chovance

Dubs byl osobním přítelem Brita Wintona, který kromě Dubse zachránil dalších více než 660 převážně židovských dětí před smrtí, když v letech 1938 a 1939 v nacisty ohroženém Československu organizoval z vlastní iniciativy odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici a přijetí v Británii. Winton zemřel ve věku 106 let loni v červenci.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a byl povýšen do rytířského stavu. Český prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Navržen byl i na Nobelovu cenu za mír.

Čtěte také: Obama pochválil Merkelovou za ‚odvážný postoj‘ k uprchlíkům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články