Policie viní majitele potopené soukromé ponorky ze smrti novinářky

Byla novinářka v potopené ponorce?

Policie viní majitele potopené soukromé ponorky ze smrti novinářkyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Kodaňská policie v pátek zatkla majitele soukromé ponorky, která se potopila v dánských vodách. Peter Madsen je podezřelý z neúmyslného zabití pohřešované švédské novinářky, která s ním v ponorce ve čtvrtek byla. Podnikatel vinu popírá a tvrdí, že redaktorku ve čtvrtek večer vylodil na ostrově. Potápěči se zatím do ponořeného plavidla nemohou dostat.

Třicetiletá novinářka Kim Wallová, známá z titulů Guardian, New York Times nebo Vice, psala o ponorce reportáž a na její palubě byla s Madsenem ve čtvrtek sama. Podle vyjádření kodaňské policie byl majitel ponorky Peter Madsen zatčen a obviněn z neúmyslného zabití švédské novinářky.

Madsen v pátek v dánské televizi vysvětloval, proč se ponorka potopila a jak se sám zachránil. Podle něj mohly za ztroskotání problémy s balastními nádržemi. Tyto nádrže se napouští, aby se ponorka potopila. 

Pokud se švédská novinářka utopila v potápějící se ponorce, mohl by Madsen být za její smrt zodpovědný, protože spolu s dalšími dobrovolníky plavidlo postavil a v době incidentu také sám řídil. Policie oznámila, že potápěči plavidlo v hlubinách našli, ale zatím se do něj nebyli schopni bezpečně dostat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dánské námořnictvo sice nejprve uvedlo, že na „plovoucí ponorku“ narazilo jižně od Kodaně, ale mluvčí armády později potvrdil, že klesla ke dnu. Pochybnosti o Madsenově výpovědi vyvolává také radiové volání, na které kapitán ponorky neodpovídal. Podle Madsena je na vině technická porucha zařízení.

Přibližně 40tunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus bylo největší amatérsky postavenou ponorkou na světě. Na jejím sestrojení se podílelo několik dobrovolníků, kteří ale po neshodách s otcem myšlenky Peterem Madsenem projekt opustili. Stavba byla částečně financována pomocí crowdfundingové kampaně.

Nešlo o jediný Madsenův projekt. Šestačtyřicetiletý muž nejprve postavil malou ponorku Freya a po ní větší ponorný člun Kraka. Spolu s Kristianem von Bengstonem, jenž dříve pracoval pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), také inicioval sdružení amatérských nadšenců, které se pokouší dostat do vesmíru člověka.

Čtěte také: Merkelová zahájila kampaň, EU označila za „překrásný projekt“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články