Výkyvy rublu? Platební karty je zachytí jen jednou denně
Kurz rublu se minulý týden výrazně měnil z hodiny na hodinu. Lidé s platebními kartami ale propad a následné posilování ruské měny zaznamenali vždy až se zpožděním. Společnost Visa potvrdila deníku ECHO24.cz, že kurz rublu i nyní stanovuje jednou denně. Jednotná už ale nejsou u plateb pravidla českých bank.
„Aktuální kurz Visa pro transakce platebními kartami nastavuje každý den,“ uvedl pro ECHO24.cz Marcel Gajdoš, regionální manažer společnosti Visa pro ČR a Slovensko. „Visa stanoví kurz, nicméně transakce dále závisejí na individuálním přístupu bank, které mohou uživatelům nabízet dodatečné služby, jako například výběr měny pro platbu v zahraničí a podobně,“ dodal.
Zákazník potřebuje přitom k dopočítání útraty v České republice ještě další údaj – poplatek za zahraniční transakci, který si stanovují jednotlivé banky.
Lidé si mohou očekávanou výši útraty ověřit pomocí webové kalkulačky. Stačí tu nastavit převod mezi rublem a korunou a datum transakce. Visa má zvláštní kalkulátor pro karty vydané v České republice a dalších evropských zemích a jiný pro karty vydané ve zbytku světa. I když vypadají podobně, první mohou využít Češi, kteří v poslední době platili za zboží nebo služby v Rusku. Druhý naopak Rusové s rublovými účty, kteří teď utráceli v Česku.
Čtěte také: Ruská média ironizují Putinův projev
Rubl jako na houpačce
Kurz koruny vůči rublu se z hlediska ruských turistů měnil tento týden následujícím způsobem: 1 CZK = 2.607358 RUB (pondělí), 1 CZK = 2.811366 RUB (úterý), 1 CZK = 3.175322 RUB (středa), 1 CZK = 3.015691 RUB (čtvrtek) a 1 CZK = 2.745741 RUB (pátek). Zákazník potřebuje přitom k dopočítání útraty v České republice ještě další údaj – poplatek za zahraniční transakci, který si stanovují jednotlivé banky.
Čechy, kteří utráceli s kartou v Rusku, bude ale víc zajímat opačný pohled. Podle údajů z kalkulačky na stránkách Visa Europe se tento týden vyvíjel kurz takto: 1 RUB = 0.3928531572 CZK (pondělí), 1 RUB = 0.3784834018 CZK (úterý), 1 RUB = 0.3108939478 CZK (středa), 1 RUB = 0.3347537564 CZK (čtvrtek), 1 RUB = 0.3709397862 CZK (pátek).
S podobnými dotazy oslovil deník ECHO24.cz také mediální zastoupení společnosti MasterCard. Odtud ani po dvoudenním čekání ale oficiální odpověď nepřišla.
„Například 16. prosince jsme kurz měnili ještě jednou během dne.“
Přepočet přes eura a několikadenní zpoždění
V České republice se – kromě obecných pravidel kartových společností – ale transakce řídí také pravidly jednotlivých bank. „Při kartových operacích prochází přepočet ještě přes kurz eura. Prakticky to funguje tak, že u těchto měn dostáváme požadavky od kartových asociací již přepočtené na eura, s kolísáním rublu se tedy musí vypořádat Visa a MasterCard,“ uvedl například Marek Pšeničný z České spořitelny.
„Co se týká našeho kurzovního lístku, mění se zpravidla jednou denně (od půlnoci), v naléhavějších situacích dochází ke změnám kurzu i v průběhu dne dle potřeby. Klienty o tom informujeme na našem webu. Například 16. prosince jsme kurz měnili ještě jednou během dne,“ dodal Pšeničný.
Čtěte také: Co bude dál? Rubl i ruská burza prudce padají
„Karetní transakce se při zaúčtování do CZK přepočítávají kurzem ČSOB deviza prodej, není důležitá země, kde transakce proběhla, pouze měna,“ zmínila tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Klienti této banky mohu mít nyní rublové transakce jako zajímavou loterii. Není totiž důležité, kdy za zboží nebo služby platili. Ale to, který den přijde platba do banky k zaúčtování. „Ve většině případů přijde transakce k zaúčtování do ČSOB v průměru do pěti dnů. Pro přepočet se použije kurz platný v předchozí pracovní den před dnem zúčtování na účet majitele účtu,“ dodala Hávová.
Právě s ČSOB spolupracuje na vydávání platebních karet v Česku také tuzemská odnož ruské banky Sberbank. Hana Drápalová z tiskového oddělení banky potvrdila, že také v případě Sberbank se proto řídí platby kartou stejnými pravidly jako u ČSOB.
Česká spořitelna ani ČSOB v hotovosti s rublem neobchodují.
Stručná byla ve spojí odpovědi Komerční banka. „Kurz pro přepočet karetních transakcí ze zahraničí stanovují karetní asociace a banka obchodníka, který terminál provozuje,“ uvedl její mluvčí Michal Teubner.
Kdo by nechtěl spoléhat na platby kartou, může si v bankách zkusit vyměnit hotovost. „Ruský rubl je běžně vedený v kurzovním lístku Komerční banky a lze jej směnit na řádově dvaceti pobočkách. V současné chvíli není jeho směna na těchto pobočkách nijak omezena,“ zmínil Teubner. Rubly může zájemce směnit i na pobočkách Sberbank. „Při požadavku na větší obnos jakékoliv měny klientům vždy doporučujeme, aby své transakce nahlásili dva dny dopředu,“ uvedla Drápalová. Česká spořitelna ani ČSOB v hotovosti s rublem neobchodují.