Nemám vaši drzost, vzkázal polský ministr eurokomisaři

Konflikt mezi Varšavou a Bruselem se stupňuje

Nemám vaši drzost, vzkázal polský ministr eurokomisařiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Konflikt mezi Varšavou a Bruselem nabral o víkendu obrátky. Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v reakci na kritické vyjádření komisaře Evropské unie Günthera Oettingera na adresu polské vlády vyčetl německému politikovi válečnou okupaci, během které zahynuly miliony Poláků, i mlčení v německých médiích o silvestrovských útocích migrantů na ženy. Naopak předseda Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že nová pravicová vláda zavádí „putinizaci evropské politiky“.

Oettinger se nedávno v novinovém rozhovoru vyjádřil, že Evropská komise by měla dohlížet na dodržování základních hodnot právního státu v Polsku kvůli počínání nové konzervativní vlády, snažící se ovládnout všechny pozice, justici a veřejnoprávní média.

„Nemám ve zvyku odpovídat na hloupé úvahy zahraničních politiků (...), ale podobná slova vyslovená německým politikem budí mezi Poláky ty nejhorší asociace. Také moje. Jsem vnukem polského důstojníka, který za druhé světové války bojoval v odbojové Zemské armádě s ‚německých dozorem‘,“ uvedl Ziobro v dopise eurokomisaři, o kterém informovala polská média.

Vyjádřil také pobouření nad tím, že Oettinger nijak nereagoval, když německá média po několik dnů prakticky neinformovala o sexuálních útocích na německé ženy během silvestrovské noci.

„Marně jsem čekal na vaši rozhodnou reakci na tak hrubé porušení práva občanů na informace,“ napsal. Dospěl jsem k smutnému závěru, že raději mluvíte o fiktivním ohrožení svobody médií v jiných zemích než kárat cenzuru ve své vlasti,“ dodal.

Ziobro také vyčetl Oettingerovi, že prý nijak nereagoval na přehmaty předchozí vlády vedené nynějším šéfem summitů EU Donaldem Tuskem, jako prý byl zákrok tajné služby v redakci týdeníku Wprost, údajné sledování 80 novinářů, propuštění stovek zaměstnanců z veřejnoprávní televize, anebo „předání“ listu Rzeczpospolita podnikateli spřízněnému s Tuskovou vládou.

„Nemám vaši drzost, abych poučoval Němce… Ani nebudu vyzývat, aby kvůli cenzuře informací o silvestrovských útocích spustili německou vlajku na půl žerdi tak, jak jste to kdysi navrhoval učinit s vlajkami unijních států zadlužených vůči Německu,“ napsal závěrem polský ministr a vybídl komisaře k větší zdrženlivosti a objektivitě ve svých vyjádřeních.

Do Varšavy se pustil před středeční debatou o Polsku v Evropském parlamentu i jeho předseda socialista Martin Schulz. Nová polská vláda podle něj podřizuje blaho státu zájmům strany. To je „nebezpečná putinizace evropské politiky,“ řekl v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Celé evropské demokratické spektrum zleva doprava je podle něj přesvědčeno, že taková politika je v rozporu se základními evropskými hodnotami.

K předsedovi EP se přidala i bývalá eurokomisařka Viviane Redingová. „Útok na právní stát vždy začíná atentátem na Ústavní soud a pak na média, nejprve veřejná, pak soukromá. To je logika Putina, Orbana a Kaczynského“ prohlásila Redingová v německém nedělníku v narážce na nové personální obsazení Ústavního soudu v Polsku. Oba Schulz i Redingová nesouhlasí s argumentem polské vlády, že se Evropa vměšuje do vnitřních záležitostí země. „Musíme posílit polskou občanskou společnost před tím, než bude zlomena a její odpor zničený,“ tvrdí Redingová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články