Stávají se z nás kyborgové se signálem v ruce
Týdeník Echo
Darth Vader, RoboCop, Borgové. Co spojuje černého rytíře z Temné strany Síly, robotického policajta Murphyho a příslušníky nepřátelského národa ze seriálu Star Trek? Všichni jsou kyborgové neboli kybernetické organismy vzniklé spojením biologických a mechanických částí. Někdy se k nim nesprávně řadí také Golem, Frankenstein nebo Terminátor, ale to jsou androidi, tedy umělé výtvory s lidskou podobou. Na rozdíl od nich už kyborgové nepatří jen do sci-fi románů a filmových ság, nýbrž chodí po zemském povrchu.
Striktně vzato k nim patří také pacienti s kardiostimulátorem, endoprotézou či naslouchátkem nebo sportovci, kteří si dopingem modifikují svoje přirozené fyziologické funkce. Přibývají ale i takoví, jež ke spojení těla s umělými výtvory nemotivuje zhoršený zdravotní stav nebo sportovní výkon, ale prostá zvědavost, či dokonce ideologie.
Za několik týdnů se v pražských Holešovicích sejde deset lidí, aby podstoupili nevšední zážitek z oblasti takzvaného biohackingu. Nechají si mezi palec a ukazovák voperovat čip s bezkontaktní komunikační technologií NFC, která umožňuje například odemykání elektronických zámků dveří, odblokování počítače, ale také provádění mobilních plateb. Implantát jim nepřijde zavést nějaký chirurg, ale expert na piercing z tetovacího studia.
Aplikace prý není příliš bolestivá, provádí se bez umrtvení. Miniaturní čip obalený v průhledné skleněné tobolce o rozměrech 12x2 milimetry se vbodne pod kůži dutou jehlou, místo vpichu stačí očistit dezinfekcí. Malá rána by se měla zahojit asi do dvou týdnů. Měsíc až dva může nositel pociťovat svědění v místě vpichu.
Zřejmě první hromadné „očkování“ lidí komunikačním čipem v Česku organizuje Jan Hubík, vysokoškolský student, zapálený příznivec informačních technologií a jeden z lidí působících v Paralelní Polis. To je projekt vzešlý z okruhu skupiny Ztohoven, proslulé provokativními akcemi, naposledy vyvěšením rudých trenek nad Pražským hradem.
Jak by mohl čip využít, mu sepnulo, když se začal v průběhu minulého roku více angažovat v Paralelní Polis, jejíž členové používají karty, sloužící také pro bitcoinové platby. „Uvědomil jsem si, že bychom nemuseli nosit kartu, ale stačil by nám čip v ruce, mohli bychom s ním platit, v budoucnu otevírat elektronické zámky nebo jej používat jako náhražku průkazů,“ říká Hubík.