Místo poučení satira. Německý komiks pro uprchlíky baví na internetu
Příručka pro migranty
Když se německá veřejnoprávní televize Bayerischer Rundfunk rozhodla na svých internetových stránkách uveřejnit sérii komiksů vysvětlujících evropskou mentalitu imigrantům z Blízkého východu, patrně netušila, jaké pozdvižení přinesou kreslené obrázky na Twitteru. Sociální síť zaplavily nejen jízlivé poznámky na provedení skic, někteří humoristé přinesli i vlastní satirickou verzi návodů chování.
Tváří tvář náročnému úkolu integrace stovky tisíc nově příchozích do německé společnosti se tamní vládní i soukromé organizace stále snaží nalézt způsob, jak co nejlépe vysvětlit migrantům historii a tradice země, ve které se nově chystají usadit. Jedním z takových pokusů byla i jednoduchá příručka s názvem Německo a jeho lidé.
Série čtrnácti obrázků má podle bavorské televize snadnou formou přiblížit způsob chování, typický pro obyvatele evropského kontinentu. Jednoduché kresby, připomínající svým designem informační schémata v letadlech, tak například svým čtenářům sdělují, že „v Německu, mohou homosexuálové projevovat své sexuální preference na veřejnosti“ nebo že „ženy musí být respektovány, ať už si oblékají cokoliv“.
Should I cry or laugh? German TV has guide for refugees: Respect women &gays, dont beat kids https://t.co/8r4yquU8uI pic.twitter.com/I1EGuyIisE
— Jenan Moussa (@jenanmoussa) 18. Leden 2016
Krátká příručka se ovšem namísto slov chvály dočkala spíše odsouzení, na které později navázaly i pokusy o zesměšnění. Autorům byla v první fázi vyčítána zejména grafická stránka celé série. Právě podobnost s leteckými příručkami inspirovala architekta a satirika Karla Scharroa k vytvoření improvizovaného monologu mezi postavami z komiksu. „Jak se máš?“ ptá se na něm dívka chlapce. „Ale dobře. Dřív jsem dělal v bezpečnostních příručkách pro letadla, jenže teď jsem tady v té pro uprchlíky,“ odpovídá on.
How are you? Good How's work? So-so. I was in an airline safety guide and now I'm in those guides for refugees. pic.twitter.com/HKFGtZCSTX
— Karl Sharro (@KarlreMarks) 19. Leden 2016
Největší úspěch ovšem zaznamenala jeho nově vytvořená verze příručky, mířená tentokrát proti západním zemím. „Líbí se mi evropské příručky pro uprchlíky, a tak jsem vytvořil podobnou o tom, jak by se měl chovat Západ na Blízkém východě,“ píše Scharro u dalšího příspěvku. Na šesti jeho obrázcích je pak jasně vidět odsouzení invaze do Íráku, bombardování nebo graffiti.
I liked the European guides for refugees so I made a similar guide for how the West should behave in the Middle East pic.twitter.com/1R1VOITwaT
— Karl Sharro (@KarlreMarks) 19. Leden 2016
Zmiňovaný komiks přitom není jediným nástrojem, pomocí kterého by chtělo Německo lépe integrovat nově příchozí z oblasti Blízkého východu či Afriky. Kromě něj si mohou uprchlíci snadno stáhnout jednoduchou aplikaci pro mobilní telefon, případně i shlédnout krátký výchovný seriál na hudebním portále.