Číňanům se podařilo nabourat izraelský systém Iron Dome

Odcizení 700 dokumentů

Číňanům se podařilo nabourat izraelský systém Iron DomeNOVÉ
Odpalovač raket Železné kopule u města Aškelon. Foto: Foto: cs.wikipedia.org
1
Svět
Sdílet:

Protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule), který od roku 2010 chrání izraelská města před nálety, je pro zemi klíčový systém obrany. Až nyní vyšlo najevo, že jeho tři dodavatelé byli v letech 2011 a 2012 napadeni čínskými hackery, kteří jim odcizili na 700 citlivých dokumentů.

Znepokojivé informace zejména pro izraelskou armádu zjistila při vyšetřování americká společnost pro počítačovou a technologickou bezpečnost CyberMaryland. Podle amerického novináře Briana Krebse, který na případ upozornil jako první, Číňané napadli Iron Dome už v letech 2011 a 2012. 

Čínským počítačovým specialistům se podařilo systém prolomit a získat hodnotné informace o tom, jak funguje. Zachytili navíc plány k dalším projektům, například bezpilotním prostředkům a balistickým raketám (často vybaveným jadernou nebo termonukleární náloží).

Skupina hackerů navíc vykazuje všechny známky činnosti tzv. „Comment Crew“, která je spojena přímo s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou a má ke své činnosti „státní posvěcení“. K odposlechům totiž zneužívá vojenská a zpravodajská zařízení.

Tatáž skupina se dopustila špionáže přímo v USA, kdy cílem bylo ukrást informace, které by čínským společnostem, včetně státních podniků, poskytovaly finanční výhody. Případ vyústil soudím procesem, který byl zahájen letos v květnu.  

Čtěte také: Průlom: USA obvinily pět čínských funkcionářů z počítačové špionáže

Co všechno hackeři ukradli 

Zatím není přesně známo, kolik informací se hackerům podařilo ukrást. Společnost Cyber ESI, která je součástí CyberMarylans, identifikovala více než 700 ukradených dokumentů.  

„Číňané jdou po mnoha cílech. Chtějí být lídry ve všech odvětvích.“

Podle výkonného ředitele ESI Josepha Drissela se většina odcizených informací týká detailních schémat a specifikací pro rakety Arrow 3, které navrhla a financovala izraelská státní obranná společnost Israel Aerospace Industries (IAI) společně s americkou společností The Boeing Company. Ta je druhým největším světovým výrobcem letecké techniky.

Specialista z Kalifornské univerzity Jon Lindsay řekl, že narušení jasně signalizuje zájem Číňanů na budování nejlepší možné protiraketové obrany. Nevylučuje však ani možnost, že Peking jen trochu „rozšířil své špionážní praktiky“. „Číňané jdou po mnoha různých cílech. Chtějí být lídry v jakémkoliv odvětví,“ dodal Lindsay.

Lákavý cíl Iron Dome

Čínský zájem o „protiraketový štít“ vyvolal patrně právě jeho úspěch. Izrael totiž tvrdí, že Iron Dome zachytí až 90 procent vystřelených raket. 

Iron Dome neboli Železná kopule je mobilní systém protivzdušné obrany vyvinutý izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems za výrazné finanční pomoci Spojených států. Zneškodňuje rakety krátkého doletu a minometných granátů. Důvodem k jeho vytvoření byly neustálé raketové útoky z Pásma Gazy na jižní Izrael a ochrana civilního obyvatelstva. 

Současná americká vláda považuje Čínu za nejagresivnější národ v získávání průmyslových tajemství skrze špionáž. Například loňský rok napadli čínští hackeři několik amerických novin, včetně The New York Times a The Wall Street Journal, jak uvádí NBC. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz