Polský týdeník zobrazil kritiky Varšavy v čele s Merkelovou jako nacisty
Polsko-německé vztahy
Známý polský týdeník vyobrazil představitele EU a německou kancléřku na titulní straně v nacistických uniformách. Magazín Wprost reagoval na kritiku nové polské vlády od evropských, převážně německých politiků. Na kontroverzní obal nového čísla přidal titulek „Tito lidé chtějí znovu ovládat Polsko“.
Vztahy mezi Polskem a Evropskou unií se v posledních týdnech dostaly na bod mrazu. Nová euroskeptická polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) je ze strany EU a mnohých představitelů vlád evropských států kritizována za kontroverzní zákon o médiích nebo za kroky vůči Ústavnímu soudu.
Čtěte také: Evropu pobouřil zákon o polské televizi. Protestuje i ČT
Čtěte také: Polský Sejm schválil kritizovaný zákon o ústavním soudu
Olej do ohně nyní přilil polský týdeník Wprost, který na své obálce zobrazil pět důležitých postav EU jako příslušníky Hitlerovy nacistické strany. Obraz je parodií na známý výjev z válečné porady Adolfa Hitlera s jeho generály a poradci.
Na obálku Wprostu se dostal předseda liberální aliance v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz z Německa, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německý eurokomisař Günther Oettinger. V čele se krčí německá kancléřka Angela Merkelová, které bylo přiřazeno tělo Adolfa Hitlera v originální podobě fotografie.
Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, v současnosti v čele Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, označil obraz jako „skandální“. Dodal, že EU je „komunitou hodnot“ a je podle něj povinností každého z nás zvýšit hlas, když vláda tyto hodnoty ohrožuje a napadá demokratické instituce.
This @TygodnikWPROST cover is outrageous, just like #Ziobro comments. My reaction via https://t.co/hU0AGJXIRR pic.twitter.com/flPhSK1JcH
— Guy Verhofstadt (@GuyVerhofstadt)
11. Leden 2016
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz popsal vládní kroky jako „nebezpečnou Putinizaci evropské politiky“, připomíná nekompromisní prohlášení německého politika The Guardian. Günther Oettinger se zase vyjádřil tak, že Evropská komise by měla po krocích Varšavy vůči justici a médiím dohlížet na dodržování právního státu v Polsku.
Čtěte také: EU se zlobí na Varšavu kvůli zákonu o médiích
Nacistickou minulost už těmto kritikům připomněli i samotní polští politici. Na Oettingerovu kritiku reagoval polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro tento víkend. „Nemám ve zvyku odpovídat na hloupé úvahy zahraničních politiků (...), ale podobná slova vyslovená německým politikem budí mezi Poláky ty nejhorší asociace. Také moje. Jsem vnukem polského důstojníka, který za druhé světové války bojoval v odbojové Zemské armádě s ‚německých dozorem‘.“ Ostře se ohradil i ministr zahraničí Witold Waszczykowski, který si v pondělí pozval „na kobereček“ německého velvyslance v Polsku.