USA chtějí snížit počty amerických vojáků ve východní Evropě. Pokud se přidá i Rusko
VOJÁCI V EVROPĚ
Spojené státy plánují navrhnout Moskvě snížení počtu jak amerických, tak ruských vojenských jednotek v oblasti východní Evropy. Webu NBC News to řekli dva nejmenovaní bývalí američtí úředníci národní bezpečnosti. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena to chce řešit se svým protějškem při důležitých diskusích příští týden. Bílý dům i ministerstvo zahraničí USA nicméně zprávu záhy NBC popřely.
Obě mocnosti by se při setkání NATO – Rusko mohly potenciálně zabývat rozsahem vojenských cvičení, počtem amerických jednotek rozmístěných v pobaltských státech a Polsku, předběžným oznámením o pohybu sil a o ruských raketách Iskander s jadernou schopností na ruském území Kaliningradu mezi Polskem a Litvou, uvedly zdroje webu.
S desítkami tisíc ruských vojáků shromážděných na ukrajinské hranici hrozí Bidenova administrativa Rusku při podniknutí vojenské akci proti Ukrajině bezprecedentními sankcemi a dalšími tvrdými kroky.
Pokud bude Rusko ochotno diskutovat o omezení své přítomnosti v regionu, USA budou připraveny diskutovat o konkrétních krocích, řekl webu nejmenovaný úředník.
Pro jakoukoli změnu amerického vojenského působení v Evropě by Rusko muselo podniknout ekvivalentní kroky k omezení svých sil. Stažení ruských jednotek z Ukrajiny by podle amerických představitelů nestačilo.
Americká administrativa nicméně informace NBC velmi záhy popřela. „Není pravda, že by administrativa pracovala na možnostech stažení vojsk USA z východní Evropy v přípravě na diskuze s Ruskem plánované na příští týden,“ napsal na twitteru mluvčí americké diplomacie Ned Price. „Ve skutečnosti jsme Rusku soukromě i veřejně jasně sdělili, že pokud Rusko ještě více napadne Ukrajinu, posílíme naše partnery v NATO na jeho východním křídle, k nimž nás jako jejich spojence váže posvátný závazek,“ dodal.
„Administrativa nezvažuje snížení počtu jednotek v Evropě, jak naznačuje titulek (zprávy NBC),“ řekla mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Emily Horneová. „Administrativa nediskutuje s Ruskem o počtu jednotek umístěných v Pobaltí a v Polsku. A zcela v rozporu s nejmenovaným činitelem citovaným v té zprávě administrativa nesestavuje seznam změn vojenských pozic, o kterých chce diskutovat při nadcházejících rozhovorech,“ dodala.
Poté, co Rusko v roce 2014 obsadilo Krymský poloostrov, USA a další státy NATO rozmístily po východní Evropě skromný počet vojáků včetně amerických obrněných jednotek a zároveň rozšířily letecké a námořní hlídky společně s významnými vojenskými cvičeními od Pobaltí po Černé moře.
Z více než 70 000 amerických vojáků rozmístěných v Evropě je zhruba 6 000 amerických sil rozmístěno ve východní Evropě většinou na rotačním základě. Ostatní země NATO mají také tisíce rotujících vojáků rozmístěných v regionu, aby posílili východní křídlo aliance.