Zeman se přidal k Babišovi. Zpochybnil nutnost existence Senátu

PROTI HORNÍ KOMOŘE

Zeman se přidal k Babišovi. Zpochybnil nutnost existence SenátuUVNITŘ VIDEO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že si není jist, jestli desetimilionová země, jako je Česká republika, potřebuje horní komoru parlamentu. Uvedl to pro Českou televizi. Zeman dodal, že před senátory do konce roku nevystoupí. Vadí mu, že mu radili, jak si má jako prezident počínat.

Zeman prohlásil, že nízká volební účast poukazuje na to, že existence Senátu lidi nezajímá. Kdyby si ho vážili, účast bude vyšší, poznamenal s tím, že je mu to poněkud líto, proto Senát by mohl být pojistkou. Na druhou stranu připomněl, že Česká republika čítá pouze deset milionů obyvatelstva, což přirovnal ke „středně velkým“ americkým či evropským městům.

Na Zemanova slova zareagovali představitelé horní komory Parlamentu. Předseda Senátu Milan Štěch si myslí, že prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce. Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale „seriózní“ spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch.

Prezident Zeman se svým vyjádřením přiklonil na stranu hnutí ANO, které v posledních volbách do Senátu neuspělo a získalo jen tři senátorské mandáty.

Po senátních volbách zpochybnil nutnost existence horní komory i očividně zklamaný šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není,“ řekl deníku Právo Babiš s tím, že on by se zrušení Senátu nebránil.

Babišova stranická kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová zase uvedla, že by volby do horní komory měly dostát „určitých změn“. Kdo sleduje vývoj hnutí ANO, tak ví, že předseda tohle říká od samého začátku. Já o tom úplně přesvědčená nejsem, nicméně nějaké změny by asi měly přijít. Nemyslím zrovna v tom směru, že bychom měli rušit Senát, ale asi je třeba se zamyslet nad tím volebním způsobem dvou volebních kol,“ řekla Jermanová v nedělních Otázkách Václava Moravce a dodala, že je však třeba volby do Senátu pro voliče zatraktivnit.

Na otázku, proč ANO v koalici nepředložilo návrh na zrušení Senátu, odvětila, že hnutí má v tuto chvíli jiné priority a že zrušení horní komory není věc, kterou by ANO „chtělo tlačit“.

Pro změnu volebního systému se v pondělí vyslovila také bývalá ministryně spravedlnosti a neúspěšná kandidátka do horní komory Helena Válková (za hnutí ANO). „Já jako právnička zabývající se i ústavní problematikou bych rozhodně byla pro vážné zamyšlení nad tím, jestli potřebujeme to druhé kolo. Nejenom kvůli tomu, že jsem v tom druhém kole nevyhrála, ale ono to už opravdu všechny otravuje,“ prohlásila pro Rádio Impuls. Na rozdíl od Babiše však existenci Senátu obhajovala.

Se svou podporou Babišově návrhu hned přispěchali i komunisté. „Ministr Babiš chce diskutovat o zrušení Senátu. A proč ne? KSČM to má v programu od samého počátku Senátu. Pokud tedy k stejnému názoru, i když až nyní, došli i Babiš a Okamura a myslí to vážně, my takovou diskuzi rozhodně uvítáme,“ uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Miloslava Vostrá.

Čtěte také: Babišův nápad na rušení Senátu má odezvu i u komunistů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články