Každý má žít ve své původní zemi, říká Zeman v reakci na teror

PREZIDENT SJEDNOTITEL

Každý má žít ve své původní zemi, říká Zeman v reakci na terorNOVÉ
Domov

Echo24

V reakci na islamistické útoky v Paříži český prezident Miloš Zeman používá termíny "genetická závislost" na původní vlasti.

"Každý má žít ve své původní zemi. Něco jiného je cestovat a poznávat jiné kultury a něco jiného ve své původní vlasti pro její prospěch pracovat. Myslím, že tito lidé by měli žít ve svých zemích, tam praktikovat svoje náboženství a nepokoušet se narušovat normální život v zemích, které mají jinou kulturu," řekl v rozhovoru pro Deník prezident Miloš Zeman.

Na argument, že spousta evropských muslimů se už v Evropě narodila, Zeman reagoval: "Jejich původními zeměmi nadále zůstávají Alžír, Libye nebo, chcete-li, Mali z prostého důvodu, že je tam jakási genetická závislost. Čech zůstává Čechem i tehdy, když žije ve Francii. Zatímco v případě Čechů není problém odlišné kultury, Čech se ve Francii dokáže skvěle adaptovat, viz Milan Kundera, tak lidé z těchto zemí zmíněnou adaptační schopnost nemají. To není kritika, to je konstatování."

"Chápu to správně, že byste vybídl představitele Francie a dalších evropských zemí, aby tuto dejme tomu třetí přistěhovaleckou generaci deportovali do jejich původních vlastí?" položila redaktorka Deníku doplňující dotaz. Zeman odvětil: "Řekl bych jim: Pokud nedokážete přijmout pravidla hostitelské země a vraždění novinářů rozhodně není přijímání pravidel, vraťte se domů do své původní vlasti."

Čtěte také: Tajemné zákoutí Miloše Zemana

Ghetta, v nichž muslimové v evropských velkoměstech žijí, si podle něj vytvořili sami, "proto, že nebyli schopni až na výjimky se asimilovat. V každé z těchto menšin ovšem najdete lidi, kteří pronikli do evropské společnosti. Vezměte si u nás vietnamskou komunitu. Děti Vietnamců studují české vysoké školy, mluví perfektně česky, jsou schopní podnikatelé, takže tady máte krásný příklad úspěšné asimilace. Jestli to nejde ve francouzských či německých ghettech, tak je to podle mého názoru vina těch, kdo v nich žijí."