‚Afghánce nepouštíme‘. Makedonie prý zpřísňuje kontroly na hranicích

UPRCHLICKÁ KRIZE

‚Afghánce nepouštíme‘. Makedonie prý zpřísňuje kontroly na hranicích
Migranti na řecko-makedonských hranicích. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Drone Media Studio
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Makedonie od nedělního rána přestala na své území vpouštět afghánské uprchlíky přicházející z Řecka přes hlavní přechod mezi oběma zeměmi Idomeni-Gevgelija. Tvrdí to agentura AFP s odvoláním na řecký policejní zdroj. Afghánci byli doteď spolu se Syřany a Iráčany jediní, koho vláda ve Skopje do země vpouštěla.

„Byli jsme ráno upozorněni, že makedonské úřady už nebudou pouštět Afghánce,“ citovala agentura nejmenovaný zdroj. Makedonci tento krok zdůvodnili údajným obdobným rozhodnutím Srbska. V srbských médiích se ale zatím taková zpráva neobjevila.

Policistka, která AFP informovala, upřesnila, že makedonská pohraniční policie během dopoledne pouštěla do země migranty pocházející ze Sýrie a Iráku, ale posílala zpět Afghánce.

Makedonie začala od poloviny listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze zemí sužovaných válečnými konflikty – ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku. Ostatní, které označuje za „ekonomické migranty“, pohraniční policie do země nevpouští.

Tato situace následně vyústila v opakované střety mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. Migranti si totiž podle stanice Sky News vybíjeli svoji zlost na uprchlících a zatarasovali jim vstup do Makedonie. Migranti zároveň uprchlíky napadali a kradli jim jídlo a pití.

Čtěte také: Drama na hranicích. Migranti napadají uprchlíky

Skopje tak reagovalo na obdobná rozhodnutí dalších zemí – Rakouska, Slovinska, Chorvatska a Srbska – ležících na takzvané balkánské cestě, po níž proudí do bohatších zemí Evropské unie běženci z Blízkého východu, Asie a Afriky.

Podle řeckých policistů čekalo dnes ráno v Idomeni na povolení vstupu do Makedonie kolem 4000 uprchlíků. Není ale známo, kolik mezi nimi bylo Afghánců. AFP poznamenala, že Afghánci nejsou mezi národnostmi, s nimiž se počítá pro rozmístění v EU.

Čtěte také: VIDEO: Běženci drží hladovku. Na protest si sešili rty

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články