Obama je v Německu. Merkelovou nazval svou přítelkyní
NÁVŠTĚVA NĚMECKA
Americký prezident Barack Obama po státní návštěvě Británie přiletěl do německého Hannoveru, kde jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba politici se vyjádřili k ukrajinskému konfliktu, jednáních o dohodně o volném obchodu TTIP i o situaci v Sýrii.
Merkelová Obamu přivítá v hannoverském zámku Herrenhausen. Následovat budou rozhovory mezi čtyřma očima, kromě zahraničněpolitických a bezpečnostních témat budou hovořit také o chystané dohodě EU a USA o volném obchodu. Proti ní v sobotu v Hannoveru demonstrovalo podle policie asi 35.000 lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek. Merkelová i Obama dohodu podporují.
Obama v rozhovoru pro sobotní vydání německého listu Bild pochválil „odvážný postoj“ kancléřky Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi. Kancléřku označil za svou přítelkyni.
Obama na setkání prohlásil, že Spojené státy a Evropská unie musí pokročit v jednáních o chystané dohodě o volném obchodu TTIP. Oba politici také vybídli k pokroku v ukrajinském konfliktu.
„Je nesporné“, že volný obchod pomohl americké ekonomice a přinesl i obrovské výhody zemím, které se jej účastní, prohlásil Obama na společné tiskové konferenci. Zajistit silný růst v Evropě je obzvláště důležité, prohlásil také v severoněmeckém Hannoveru, kde proti sporné dohodě v sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí.
Oba z nejmocnějších politiků světa se vyjádřili také k bezpečnostní situaci v Sýrii a na Ukrajině. Merkelová prohlásila, že obě země kladou velký důraz na to, aby byly loňské dohody z Minsku o příměří na východě Ukrajiny rychle převedeny do praxe.
„Stále nemáme stabilní příměří,“ řekla kancléřka. Obama prohlásil, že mezi ním a Merkelovou panuje shoda na tom, že sankce proti Rusku kvůli ukrajinské krizi mohou být zrušeny jedině tehdy, až se objeví politické řešení pro východní Ukrajinu.
Ocenil Merkelovou za přístup k migrační krizi
Podle Obamy dává Merkelové v otázce přístupu k běžencům za pravdu historie. „V tomto globalizovaném světě je pro nás velmi složité jenom stavět zdi,“ řekl Obama na společné tiskové konferenci v severoněmeckém Hannoveru. O „odvážném postoji“ kancléřky a mnoha dalších Němců hovořil i v rozhovoru pro sobotní list Bild.
Německo je v Evropské unii zemí, která nejsilněji pocítila dopady migrační krize. Do země loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o azyl. Všechny členské státy unijní osmadvacítky ale vstřícný postoj k přijímání běženců nesdílí. Omezení počtu lidí přicházejících do Německa žádala podle únorového průzkumu i většina Němců.
Americký prezident rovněž vyjádřil hluboké znepokojení nad nedávnou eskalací násilností v Sýrii, kde pokračuje občanský konflikt. Merkelová věří, že mírové rozhovory o Sýrii, které mají pokračovat příští týden, by mohly vyústit k vytvoření oblastí, kde by se Syřané mohli cítit uchráněni před bombardováním.
Pondělní projev o americké zahraniční politice
V pondělí dopoledne šéf Bílého domu přednese na veletrhu projev věnovaný americké zahraniční politice. Odpoledne bude jednat o boji proti terorismu, o migraci, Ukrajině a Sýrii s kancléřkou Merkelovou, britským premiérem Davidem Cameronem, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim.
Německo, největší evropská ekonomika, je další zastávkou na Obamově šestidenním turné. Před Londýnem navštívil Saúdskou Arábii. Z Hannoveru zamíří americký prezident v pondělí odpoledne zpět do vlasti.