1 PŘÍPAD ŠIKANOVANÉ UČITELKY

Škola se bojí studenty za šikanu vyloučit. Odvolává se na magistrát

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Malešická průmyslová škola chce kvůli šikaně učitelky žáky vyloučit, ale tvrdí, že tak nemůže činit sama, a proto k tomu vyzvala magistrát. Náměstek pražské primátorky pro oblast školství Petr Dolínek chce kvůli šikaně odvolat ředitele školy.

Střední průmyslová škola v Malešicích nemůže sama vyloučit studenty, kteří šikanovali učitelku, protože nechce udělat procesní chybu. Uvedla to pro iDnes.cz zástupkyně ředitele školy Taťjána Kubíková. Žáci byli kvůli šikaně podmínečně vyloučeni. Vedení školy v té době nicméně nemělo k dispozici všechny nahrávky šikany.

Poté, co byla videa zveřejněna médii, se škola rozhodla pro jejich vyloučení. Škola po poradě s právníkem dala podnět k přezkumnému řízení, vyloučit žáky podle školy může jen magistrát. Sama škola by prý mohla trest snížit. Ředitel smíchovské průmyslové školy ale pro iDnes.cz uvedl, že vyloučení je v kompetenci ředitele školy.

Magistrát chce odvolat ředitele

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek nicméně požaduje, aby za selhání nesl vinu právě ředitel školy a navrhne proto jeho odvolání. V tiskové zprávě oznámil, že tak učiní na nejbližším jednání rady hlavního města Prahy. Její řádné zasedání je naplánované na příští týden.

Hlavní město Praha je zřizovatel této střední školy. Dosud se zástupci magistrátu vyjadřovali, že případné personální kroky učiní až na základě výsledku vyšetřování. Dolínek se ale vzhledem k okolnostem, které se o případu dozvěděl, rozhodl navrhnout odvolání ředitele okamžitě. „Existence šikany na SPŠ Na Třebešíně je nezpochybnitelná a v celé záležitosti evidentně selhaly kontrolní mechanismy uvnitř školy, přičemž ředitel školy je za jejich správné fungování osobně odpovědný,“ sdělil.

Čtěte také: Škola: Předat video bulváru je možná horší než šikana učitelky

Vyjádřil také přání, aby už byl do jednání rady hlavního města Prahy k dispozici výsledek šetření České školní inspekce. Ta školu prověřuje od začátku minulého týdne. Podle tehdejšího vyjádření náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse není možné závěry očekávat dříve než za měsíc.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. V lednu za to studenti byli potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy připouští, že po zveřejnění dalších videí se záznamem závažnějších forem šikany může být trest pro agresory vyšší. Hrozí jim vyloučení.

Čtěte také: Hrozili jí pěstí, zamkli ve třídě. Šikanovaná učitelka zemřela

Žáci šikanovali učitelku. Inspekce však školu hodnotila kladně

,