1 Právníci o táboru pro upchlíky

Pozadí vzpoury: ‚Uprchlíci jsou v Bělé drženi protiprávně‘

NOVÉ

Témata:

O hlavních důvodech výbuchu nespokojenosti v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové se nemluví, tvrdí právnička Jiřina Neumannová z Asociace pro právní otázky imigrace. Podle ní a dalších právníků je nejméně polovina běženců v táboře zadržována protiprávně. Novináři nemají a ani dřív neměli do uprchlického tábora přístup, musejí se spoléhat jen na vyjádření ministerstva vnitra.

Minulý pátek utečenci zadržovaní v uprchlickém středisku v Bělé pod Bezdězem poškodili část plotu a pokusili se utéct. Zpacifikovali je těžkooděnci. Po „uklidňující“ návštěvě ministra vnitra se situace ještě víc vyhrotila.

Podle ministerstva uprchlíci žádali, aby z tábora obehnaného žiletkovým plotem, v němž jsou zadržováni bez soudu ve vězeňském režimu i řadu měsíců, byli propuštěni, byly jim vráceny zabavené peníze a mobily.

„Hlavní důvody jejich frustrace jsou ale v tom, že nevědí, proč tam jsou, jak dlouho tam budou a co s nimi bude potom,“ říká Jiřina Neumannová z Asociace pro právní otázky migrace, která do detenčního centra pro uprchlíky na Mladoboleslavsku léta jezdí. Většina lidí zavřených v Bělé pochází z Afghánistánu, Iráku a Sýrie.

Čtěte také: Uprchlíci v Bělé se bouřili. Rozbíjeli zařízení tábora

Běsnění kolem imigrantů

Maďarsko nepřijímá

V táboře se uprchlíkům, jejich počet ve středisku před několika dny stoupl na čtyři sta, totiž vysvětlení nedostane, tvrdí právníci z Asociace. Připustila to před několika dny i mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. „Chtějí, aby je někdo vyslechl a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho a nějakým způsobem s nimi diskutoval,“ řekla o zadržovaných.

V Bělé se nacházejí utečenci, které policie zadržela kvůli nelegálnímu pobytu v Česku. Z detenčního střediska se drtivou většinu z nich poté snaží deportovat do té země EU, kde byli zaregistrováni poprvé – tak, že jim tam byly sejmuty otisky prstů. Většinou se to stalo v Maďarsku. Maďarské tábory jsou ale v současnosti přeplněné a tamní úřady prohlásily, že do října další běžence přijímat nebudou.

Jsou rodiny nebezpečné?

V případě, že odsun uprchlíků zpátky do první země EU, odkud přišli, do zhruba devadesáti dnů neproběhne, měli by být podle zákona z detenčního centra propuštěni. „Protože Maďarsko nepřijímá, jejich současné zadržování tedy ztrácí smysl,“ upozorňuje Neumannová. Po propuštění se ale řada cizinců podle ní za branou tábora v Bělé ocitne bez peněz. Středisko si účtuje poplatek za ubytování 250 korun na den a osobu a ze zabavených peněz pak částku utečencům strhne.

Podle Neumannové by úřady měly zadržování cizinců posuzovat individuálně a v každém jednotlivém případě zdůvodnit, proč může být volný pohyb konkrétních lidí v Česku nebezpečný.

„V desítkách případů jsme poukázali na to, že to jsou rodiny s dětmi, které žádné nebezpečí nepředstavují, a vyhráli jsme zhruba každý druhý případ,“ podotýká další právník Jaroslav Větrovský. Podle něj se za šest let, co Asociace pro právní otázky imigrace v Bělé pracuje, nestalo, aby byl v tamním středisku odhalen nebezpečný uprchlík, třeba s napojením na teroristy. Jeden takový případ zaznamenali před osmi lety ale na Slovensku, kde byl v jednom uprchlickém zařízení objeven Alžířan podezřelý z teroristických aktivit v Británii a Francii.

Větrovský dodává, že není proti existenci detenčního zařízení, ale proti plošnému přesouvání zadržených cizinců do něj a proti nezákonnostem s tím spojených.

„Někdo může říct: tak měli zůstat doma. Ale Česká republika je právní stát a měla by dodržovat zákony, které sama vytvořila,“ dodává Větrovský.

Česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném Dublinském nařízení EU, rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Více čtěte: Soud: Česko nesmí zavírat běžence pro podezření z útěku

Čtěte také: V Česku přibývá ilegálů. O víkendu jich policie zadržela 197

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.