Norsko pošle do Ruska zpět migranty. Pojedou znovu na kole
Absurdita na polárním kruhu
Norsko pošle zpět do Ruska tisíce migrantů, kteří loni do země vstoupili přes hraničí přechod Storskog. Cestu zpět budou prý muset absolvovat stejným způsobem, jakým se do skandinávské země dostali na podzim – tedy na jízdním kole, informoval zpravodajský server The Local. Jejich zpáteční cesta ale může být poněkud komplikovaná, protože norsko-ruská hranice se nachází daleko za polárním kruhem.
Do Norska se v loňském roce pokoušeli migranti dostat nejen takzvanou balkánskou stezkou vedoucí přes Turecko, Řecko, západní Balkán, Rakousko a Německo, ale i „arktickou stezkou“. Z Ruska do Norska nejčastěji přecházeli přes hraniční přechod Storskog, který však není otevřen pro chodce: migranti si proto pro překonání hranice pořizovali jízdní kola, často i malá dětská. Loni se takto do Norska dostalo asi 5500 uprchlíků.
Norské policejní ředitelství nyní oznámilo, že vypovězení migranti budou muset absolvovat cestu zpět do Ruska znovu na kole. Požádalo prý už policisty ze stanic v okolí přechodu Storskog, aby se pokusili získat co nejvíce kol, které za hranicí loni našli, a uvedli je do pojízdného stavu – většina migrantů totiž po překročení hranice opřela jízdní kola o zeď strážního domku pohraničníků a více se o ně nestarala.
„Chápu, že to zní trošku divně,“ uvedl mluvčí ředitelství Jan Erik Thomassen. Tomu, aby museli migranti přejet hranici opět na kole, se chtěli norští policisté podle něj vyhnout, kvůli neochotě ruské strany spolupracovat ale prý nezbyla jiná možnost.
Oslo už dříve uvedlo, že bude některé Syřany, kteří do Norska přicházejí přes Rusko, posílat zpět, neboť se údajně většinou jedná o lidi, kteří delší dobu žili v Rusku a mají povolení tam zůstat. Nejedná se tak prý o uprchlíky. Získat ruská víza není pro Syřany problém a na severu se obešli i bez služeb převáděčů.
Absurdní situace na norsko-ruské hranici byla způsobená specifickou legislativou obou států. Zatímco Rusko zakazuje lidem, aby ze země vycestovali coby chodci, Norové neumožňují vstup do svého království těm, kteří jedou autem a nemají při tom řádně vyřízené papíry. Pro mnoho běženců tak jako jediná cenově dostupná možnost zbyl nákup bicyklu a překročení hranice právě na něm.
Norsko sice není členskou zemí Evropské unie, ale je součástí schengenského prostoru volného cestování. Skandinávská země loni přijala skoro 33 000 žadatelů o azyl. Většina z nich přicestovala přes sousední Švédsko. Na počátku ledna Oslo oznámilo, že asi 5000 běženců vrátí také do členských zemí Evropské unie.