Babiš cílí na neplodné páry. Koupil dvě kliniky
Kdo investuje v oblasti umělého oplodňování, nemůže prodělat. Neplodných párů každoročně přibývá, zvyšují se platby zdravotních pojišťoven a také peníze od párů, které nemohou počít přirozeným způsobem. Teď mezi „děti ze zkumavky“ zamířil i investiční fond Hartenberg Holding, který loni společně založili Andrej Babiš a někdejší manažer Penty Jozef Janov. Cílí na byznys za stovky milionů.
Touha mnohých Čechů mít vlastní děti je tak obrovská, že jsou za to ochotni zaplatit desítky tisíc korun. V Česku je odhadem 20 až 25 procent neplodných párů. Díky asistované reprodukci se narodí čtyři procenta dětí. Ale podle všeho jich bude rychle přibývat.
Největší privátní klinikou, která se zabývá reprodukční medicínou, je brněnský Reprofit. Teď ji koupil Babišův a Janovův investiční fond Hartenberg Holding. Stejně jako pražské GynCentrum, které má v portfoliu rovněž poradenství a vyšetření neplodných párů.
Až polovina dětí ze zkumavky?
V 80. letech minulého století se narodila zhruba desítka dětí „ze zkumavky“ ročně. V roce 2012 už to bylo pět tisíc. A přibývá i počet takzvaných léčebných cyklů, tedy pokusů o umělé oplodnění.
„Před šesti lety podstoupily neplodné páry 17 682 léčebných cyklů. V loňském roce už to bylo 25 601 cyklů. Pokud se tendence umělých oplodnění bude stále zvyšovat, mohla by za zhruba 15 až 20 let být polovina z narozených dětí uměle počata,“ upozornil David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.
Asistovaná reprodukce ve své jednodušší a levnější variantě intrauterinní inseminace vyjde na několik tisíc korun a plně jí hradí pojišťovna. Dělá se maximálně šest pokusů během jednoho roku, pak už obvykle nemá smysl.
VZP loni poslala téměř 172 milionů
Dražší a současně nejúspěšnější metoda, pro níž se uvádí zkratka IVF a kterou zmiňoval i ředitel Rumpík, vyjde na desítky tisíc korun, konkrétně na 40 až 50 tisíc. Pojišťovny přitom přispívají na tři, v některých případech na čtyři léčebné cykly (do 39 let ženy), další už si musí zaplatit páry. K samotnému zákroku je třeba připočítat i výlohy na různá vyšetření a medikamenty, ale to jsou maximálně tisícové částky.
„Když se to všechno sečte, jsou to stovky milionů korun ročně, možná dokonce přes miliardu,“ uvedl pro Echo24.cz Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST.
Největší zdravotní pojišťovna VZP v roce 2012 poskytla na umělé oplodnění pro bezmála pět tisíc svých pojištěnců zhruba 170,6 milionů korun, vloni to bylo 171,5 milionů a letos do dubna dalších bezmála 46 milionů.
Investice za stovky milionů
Podle neoficiálních informací koupil Babišův a Janovův investiční fond obě zdravotnická zařízení za stovky milionů korun.
„Zdravotnictví považujeme za zajímavý sektor a chceme být dlouholetým a zodpovědným strategickým partnerem. Reprofit i GynCentrum mají skvělou reputaci v oboru a vedou je týmy špičkových odborníků,“ citoval iDnes.cz Jozefa Janova. Dodal, že například v brněnském Reprofitu je příspěvek ze zdravotního pojištění do 15 procent.
„V roce 2012 provedla naše klinika nejvíce výkonů asistované reprodukce v České republice, a to téměř 2800 léčebných cyklů,“ uvádí se na webových stránkách Reprofitu, kam jezdí třeba i páry z Izraele.
„Skupiny pacientů z Izraele k nám jezdí každý měsíc od roku 2006 a je jich poslední dobou čím dál víc,“ podotkl loni na podzim vedoucí laboratoří embryologie a andrologie Vít Hubinka.
Pražské GynCentrum kromě poradenství a vyšetření neplodných párů poskytuje rovněž péči v dalších poměrně lukrativních oborech, jako je plastická a estetická chirurgie nebo plastická a estetická gynekologie.
Obě zařízení mají už nyní každý rok tržby za stovky milionů korun.