S mučením a bez procesu. Proč Hamás popravil svého předáka?

Rozpory v palestinském hnutí

S mučením a bez procesu. Proč Hamás popravil svého předáka?NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Palestinská islamistická organizace Hamás popravila v únoru svého čelního vojenského představitele Mahmouda Eshtewiho. Ten byl nařčen z nespecifikovaných mravních deliktů. Od té doby se v pásmu Gazy spekuluje, zdali byla příčinou obvinění ze spolupráce s Izraelem či homosexuální orientace. Eshtewiho rodina je však přesvědčena, že byl k přiznání donucen mučením, aniž by se jakkoliv provinil. Podle izraelského serveru Haaretz celá kauza odhaluje nepokoje uvnitř samotného hnutí.

Mahmoud Eshtewi nebyl jen řadovým členem armádní části Hamásu, tzv. al-Qassam brigád. Řídil vlastní batalion v Gaze, cvičil nové bojovníky, a zároveň dohlížel na tunely, v nichž organizace shromažďovala zbraně. Jeho rodina poskytla úkryt Mohammedovi Deifovi, jednomu z vrchních velitelů Hamásu, kterého se izraelské bezpečnostní složky snažily zlikvidovat. Přesto byl Eshtewi zajat a 7. února letošního roku zastřelen.

Důvodem jeho zadržení byla domněnka ostatních velitelů, že si nechal peníze, které měl investovat do své jednotky. Když Eshtewi nakonec přiznal, že si peníze ponechal, započala tím podle příbuzných, které vyzpovídal deník New York Times, „telenovela mučení“. Jednotky Al-Qassam údajně objevily muže, který tvrdil, že měl s Eshtewim sexuální poměr za peníze. Důstojníci však jeho případ rozvinuli dále. Pokud izraelské služby věděly, že je gay, mohli získat cenné informace za udržení Eshtewiho tajemství.

Týden po procesu zveřejnila organizace Human Rights Watch zprávu, v níž se píše, že nashromážděné důkazy podporují obvinění Eshtewiho rodiny. Tedy že ho jednotky al-Qassam mučily, zabránily mu v právu na proces a možná ho nepravomocně popravily.

Mocenský boj v Hamásu

Podle izraelského serveru Haaretz souvisí Eshtewiho případ se vzrůstajícím bojem o moc uvnitř samotné organizace. Na jedné straně figuruje Khaled Meshal, v Kataru sídlící představitel politického úřadu Hamásu. Na druhé straně pak trojice mužů, jež ovládá vojenské jednotky al-Qassam, a to již zmiňovaný Mohammed Deif, Marwan Issa a Yahya Sinwar.

Yahya Sinwar byl v roce 2011 propuštěn z izraelského vězení výměnou za zajatého vojáka Gilada Shalita a v současnosti funguje jako spojka mezi vojenskou frakcí a politiky. V armádních kruzích se těší velké oblibě. Jako politik zastává tvrdou politiku vůči Izraeli a usiluje o navázání vztahů s islamistickou organizací Wilayat Sinai, která sídlí v Egyptě.

Podle izraelského deníku stojí za popravou Eshtewiho právě Sanwar osobně. Ačkoliv na území Gazy došlo k hrdelním trestům již v minulosti, ještě nikdy předtím však neodsoudil vojenský soud někoho ze svých řad bez posvěcení od politických vůdců. Politik Khaled Meshal chce v reakci na sílící autonomii vojenských složek dát ustavit vyšetřovací komisi, která Eshtewiho kauzu prošetří.

Čtěte také:Hamás hacknul vysílání izraelské TV. V reality show hrozil terorem

Hamás zajal izraelského armádního delfína. Špehoval u Gazy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články