Češi zkouší štěstí v Íránu. Mají kontrakty za miliony eur

Podnikatelská mise do Íránu

Češi zkouší štěstí v Íránu. Mají kontrakty za miliony eurNOVÉ 1
Ekonomika
Kristýna Novotná
Sdílet:

V den, kdy Spojené státy a Evropská unie ohlásily zrušení ekonomických sankcí, vyjela do Íránu delegace šedesáti zástupců velkých českých firem. Podle odborníků totiž v případě nenasyceného tamního trhu platí ‚kdo dřív přijde...‘ dvojnásob. Česká podnikatelská mise v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) pořídila kontrakty za miliony eur.

Traktory Zetor, nákladní auta od Tatry, armatury pro ropu a plyn od MSA, ale také tramvajové výhybky od Pražských strojíren nebo možná výstavba železniční tratě do sousedního Ázerbájdžánu firmou Moravia Steel. Kromě oblasti dopravy a energetiky měla íránská strana podle Svazu průmyslu a dopravy, který misi organizoval, velký zájem také o nabídku potravinářských společností, léků a zdravotnických výrobků.

„Na íránském trhu jsme už od roku 2003 a po zrušení sankcí očekáváme, že pro nás bude stejně jako dříve prioritní. Tamní trh je pro nás zajímavý objemem investicí i tím, že jsme na něm dobře zapsaní. V současnosti máme rozpracované projekty zhruba za sedm milionů eur,“ komentoval serveru ECHO24.cz obchodní ředitel firmy MSA Roman Baláž.

„Naše účast nám určitě výrazně pomohla. Měli jsme jednání na ministerstvu zdravotnictví, kde jsme dostali povolení dovážet až 500 lůžek ročně, což je obrovský úspěch, protože jde o čtvrtinu povoleného exportu. Íránský trh je velmi restriktivní, vyžaduje především místní výrobce,“ uvedl deníku majitel společnosti Linet Zbyněk Frolík s tím, že firma s Íránem spolupracovala ještě před zrušením sankcí a má na tamním trhu dobrou pověst.

Perspektivní trh bez západního zboží

Osmdesátimilionový Írán představuje v regionu významného ekonomického hráče, který disponuje značným přírodním bohatstvím. „Jde samozřejmě o zemi, kde jsou politika a ekonomika velmi úzce propojeny a bez politického zaštítění se nelze na tomto trhu výrazněji prosadit. Vítáme proto dlouhodobou podporu české vlády aktivit našich firem v této oblasti,“ uvedl deníku ECHO24.cz ředitel Sekce mezinárodních vztahů Lukáš Martin ze Svazu průmyslu a dopravy.

„Írán je velice perspektivní trh, který není přesycen západním zbožím. Bude třeba modernizovat íránský průmysl. Klíčové obory, které by měly profitovat z ukončení sankcí jsou strojírenství, energetika ale i automobilový průmysl. Můžeme samozřejmě také očekávat příležitosti pro české firmy i v dalších odvětvích a velkou poptávku po spotřebním zboží,“ dodal Martin.

Stav íránské ekonomiky není podle českého svazu dobrý a nutně potřebuje zahraniční investice. Podle tamních podnikatelů se údajně nepovedla orientace byznysu směrem na východ, zájem byl hlavně o čínský trh, místní jsou proto připraveni jednat se Západem. V zemi je navíc vysoká nezaměstnanost, hlavním zdrojem příjmu je pak ropa, jejíž cena je v současnosti nízká.

Preciosa, Linet nebo teplické lázně. Česko zkouší své ‚štěstí‘

Mezi šedesátičlennou delegací byli zástupci českých firem především z oborů hutnictví, logistiky, dopravní infrastruktury a bankovnictví. Kromě zmíněných firem se do Íránu vydali také zástupci sklářské firmy Preciosa či Egermann, výrobce lůžek Linet nebo ředitel teplických lázní Radek Popovič.

„V dávné minulosti íránští zákazníci jezdili do českých lázní a na tuto tradici se nechá navázat. Cesta byla přínosem nejenom z hlediska poznání trhu, ale i získáním některých konkrétních kontaktů. Naše lázně jsou dlouhodobě úspěšné v práci se zahraniční klientelou a íránská klientela by pro nás byla oživením,“ popsal deníku Popovič.

Čtěte také: Stará Zemanova parta chce ovládat obchod s Íránem

„Do země vyvážíme ruční dekorované sklo. Íránský trh jsme nikdy neopustili. Jde o historicky nejdůležitější trh pro československé sklo. I za Šaha byl Írán třetím největším zákazníkem skloexportu. Na ruční výrobu na druhém místě po SSSR. Tento trend trvá do současnosti,“ sdělil serveru jednatel společnosti Egermann Robert Uksa.

Český vývoz do Íránu činil v roce 2014 zhruba 571 milionů korun. Loni se export po čtyřech letech poklesu zvýšil o 66 procent. Od ledna do listopadu české firmy vyvezly zboží za 838 milionů korun.

Mezi nejvýznamnější položky českého vývozu patří výrobky z nekovových nerostů, stroje a zařízení, léčiva a hnojiva. Z Íránu se nejvíce dováží ovoce a zelenina, suroviny živočišného a rostlinného původu, železo, ocel a káva, čaj a kakao.

Spojené státy a Evropská unie zrušily sankce vůči Íránu 16. ledna. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) totiž dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu. Vzápětí ale americký prezident Barack Obama na zemi Středního východu uvalil sankce nové kvůli balistickému programu, a to hned po úspěšné výměně několika vězňů.

Čtěte také: Ustupuje Obama Íráncům?

Západ přivítal dohodu s Íránem. USA ale oznámily nové sankce

USA i EU ruší sankce vůči Íránu, splnil podmínky dohody

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články