Rusové jásají. V lávě se našly ryzí diamanty
Ruský geologický objev
Ruští geologové jsou nadšeni objevem zcela nového druhu diamantů. Diamanty nalezené ve ztuhlé lávě na poloostrově Kamčatka nedaleko sopky Tobačik mají unikátní geologické a mineralogické vlastnosti, které nebyly zjištěny u žádných dosud známých diamantů. O nálezu, který potvrdilo ruské ministerstvo vědy, informoval server Russia Today.
Za vnikem nového typu diamantů stojí působení sopečných plynů pod tlakem. Diamanty vznikly díky krystalizaci vlivem elektrických výbojů blesku, řekl ruský geolog. ,,V malém vzorku lávy jsme našli několik stovek diamantů – a to je hodně!“ nechal se slyšet ruský vědec. Geologové si také myslí, že jsou nalezené diamanty přírodní realizací stejně vytvářených syntetických diamantů. Jejich výrobu chrání francouzský patent z roku 1964.
Pouhým okem vypadají diamanty nalezené na poloostrově Kamčatka stejně jako syntetické diamanty – liší se však svými geologickými a mineralogickými vlastnostmi. ,,Ztuhlá láva ze sopky Tolbačik přinesla nový a nikdy před tím neviděný typ diamantů. Byly pojmenovány Tolbačikské diamanty,“ uvedlo podle Russia Today ve svém prohlášení ruské ministerstvo vědy.
Čedičovou štítovou sopku Tolbačik na východě Ruska tvoří dvě překrývající se centra: mladší Ploskij Tolbačik vysoký 3 085 metrů a starší Ostryj Tolbačik se 3682 metry. Sopka byla v historii místem několika erupcí. Diamanty vynesla na povrch poslední erupce z listopadu 2012. Láva se tehdy rozšířila do vzdálenosti 20 kilometrů od sopky. Na erupci sopky se můžete podívat na přiloženém videu.