Policie udeřila na muslimské špičky, míní expert
SPOR O ZÁSAH
Policejní zásah v Islámské nadaci během modliteb muslimové v Česku nenechají bez odezvy. Myslí si to odborník na islám Miroslav Mareš s tím, že protimafiánský útvar udeřil do vyšších pater komunity. Policie přes sílící kritiku pochybení odmítá, důvod k šetření nenašla ani Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
„Je to určitě první takový případ, který se takto razantně v České republice řeší,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Mareš. Docent Masarykovy univerzity v Brně muslimskou komunitu systematicky sleduje. „Zasáhlo to do vyšších pater komunity a je to výzva pro soužití muslimů s českým státem. V tuto chvíli to část komunity radikalizovalo v tom, že se bude právními prostředky působit proti tomu, co se stalo,“ zmínil na adresu zásahu.
Diplomatickou nótu kvůli razii už dostalo ministerstvo zahraničí. Indonéské velvyslanectví si stěžuje, že policisté zadržovali na místě i diplomaty. Konkrétně tu byl tajemník ambasády Wahono Yuliano, na kterého se podle Vídeňské úmluvy měla vztahovat imunita, připomíná ambasáda.
Policie v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Policisté předvedli zhruba dvě desítky lidí, u několika z nich cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění. Jeden člověk je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Výsledkem zásahu je obvinění pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.
Postupovali jsme maximálně ohleduplně, hájí se policie
Obviněným je nejspíš šéf Islámského centra Vladimír Sáňka, který konvertoval k islámu. Podle policie měl zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem „rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám“. A distribuovat ji na internetu i do kamenných prodejen. Problematickým dílem je zřejmě kniha Základy tauhídu – Islámský koncept Boha. Právě kvůli ní nedávno podal trestní oznámení bývalý muslim Lukáš Lhoťan.
Muslimové si stěžují, že museli při zásahu čtyři hodiny zůstat bez hnutí. Na internetu koluje video, ve kterém jim jeden z policistů za případný pohyb anglicky hrozí střelbou. Vyznavače islámu popudilo i to, že zásah proběhl v době modliteb a policejní příslušníci vtrhli na místo v botách.
Mareš už dříve v odborných pracích upozorňoval, že muslimská komunita v Česku není jednotná. „Jsou tam různé proudy. Většina hlásá islám spíš umírněný, ale našli se tam i ti, kdo hlásají dogmatičtější pojetí islámu. Stejně tak vidíme štěpení komunity na sunnitskou a šíitskou větev, specifickou roli hrají Turci ,“ uvedl.
„Postupovali jsme maximálně ohleduplně,“ stojí si za svým Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Právě jeho útvar měl páteční zásah na starosti. „Čas nemohl být zvolen jinak, protože je tam bráno v úvahu i taktické hledisko, abychom zajistili maximální množství důkazního materiálu. Stěžovat si, to je samozřejmě právo každého,“ uvedl Hanták pro ECHO24.cz.
GIBS jako dozorový orgán policie do případu nijak nezasahuje. „Zatím jsme žádný oficiální podnět neobdrželi. A nám dostupné informace nás zatím v tuto chvíli nijak neopravňují k tomu, abychom do této věci nijak vstupovali,“ uvedla mluvčí Radka Sandorová.
Mareš už dříve v odborných pracích upozorňoval, že muslimská komunita v Česku není jednotná. „Jsou tam různé proudy. Většina hlásá islám spíš umírněný, ale našli se tam i ti, kdo hlásají dogmatičtější pojetí islámu. Stejně tak vidíme štěpení komunity na sunnitskou a šíitskou větev, specifickou roli hrají Turci ,“ uvedl. Připojil také, že tu funguje sdružování na národním principu. „Neznamená to ale, že by to platilo absolutně. Jak na Černý Most, tak do brněnské mešity chodí multinárodní posluchači,“ uzavřel.