Úplně uzavřít hranice a konec Schengenu. Tajný plán Berlína

OBAVY Z UPRCHLické vlny

Úplně uzavřít hranice a konec Schengenu. Tajný plán BerlínaNOVÉ
Policie a migranti na německém nádraží. Foto: repro Youtube
1
Svět

pp Echo24

Každý den přicházejí do Německa tisíce dalších migrantů, před několika dny dosáhl jejich letošní oficiální počet jednoho milionu. Přitom se navenek zdá, že kancléřka Angela Merkelová neochvějně trvá na otevřených hranicích země a odmítá jakékoli diskuse o horní hranici uprchlíků. Interně se ale ve spolkové vládě mluví o nynější uprchlické krizi mnohem otevřeněji. Dokládají to aktuálně i informace deníku Bild, podle nichž kabinet pracuje na nouzovém plánu, který předpokládá uzavření hranic.

Tento nouzový plán by se měl začít realizovat, pokud jednání s Tureckem a evropskými partnery nepovedou k výraznému snížení počtu uprchlíků, píše nejčtenější německy psaný deník, aniž přitom ovšem cituje nějaké zdroje.

Zavření německých hranic by znamenalo konec Schengenu. Ostatní státy v EU by se okamžitě přidaly a čas otevřených hranic uvnitř Evropy by skončil. Znamenalo by to ohromný krok zpět pro evropský projekt. Tomu chtějí kancléřka (CDU) a vicekancléř Sigmar Gabriel (SPD) zabránit.

V případě nouze by se ale hranice uzavřít měly. Plán prý předpokládá posílat od hranic zpět uprchlíky, kteří přicestovali přes nějaký bezpečný třetí stát. Tedy téměř všechny. Poslanci Bildu sdělili, že Křesťanskodemokratická unie (CDU) chce na sjezdu příští týden rozhodnout o přijetí „dalších opatření“, jestliže evropské řešení ztroskotá. Tedy uzavření hranic pro uprchlíky.

Má se prý také otevřeně diskutovat o horní početní hranici pro uprchlíky, což už se ve vládě za zavřenými dveřmi ostatně děje. Mělo by jít o asi 400 tisíc žadatelů o azyl ročně. Kancléřka ale údajně odmítá stanovit to písemně, aby se zabránilo diskusím o pevně stanovených počtech.

Už jednou Spolková republika téměř uzavřela své hranice, a sice letos 13. září, uvádí dále Bild. Tehdy byly zavedeny kontroly na bavorsko-rakouské hranici, přičemž spolkové ministerstvo vnitra původně plánovalo úplné uzavření hranice. Konkrétně pro uprchlíky přicházející z bezpečných třetích států. A to i v případě žádosti o azyl.

Po telefonátech kancléřky s ministrem vnitra Thomasem de Maizière se ale věc stopla. A z kontroly hranice se stala svým způsobem parodie, mohl ji nadále překročit prakticky každý.