Babiš napálil akcionáře ČEZ. Kdo na tom vydělal?
Akcie ČEZ se ve středu propadly. Navzdory tomu, že Albánie slíbila, že elektrárenské firmě vrátí značnou část peněz, kterou tam utopila v investicích. Pád přišel proto, že investoři definitivně ztratili iluzi, že český ministr financí dodrží to, co 19. března řekl, a co 24. března zveřejnily Hospodářské noviny. „Budu chtít, aby ČEZ vyplatil dividendu z celého loňského zisku, ne aby na ni dal obvyklých 50 až 60 procent zisku jako v předchozích letech.“ To byl příslib velkých zisků na dividendách. Jeho slova brali investoři vážně a akcie prudce posilovaly. Stát ovládá ČEZ ze sedmdesáti procent a ministr financí v něm vykonává akcionářská práva. Babiš je tím, kdo rozhoduje.
Jenže žádný takový návrh ministr financí nikdy do firmy neodeslal. V pátek ráno se na valné hromadě v pražském Kongresovém centru bude hlasovat o jediném návrhu. Vedení ČEZ chce mezi akcionáře rozdělit 61 procent zisku. To znamená 40 korun na jednu akcii. Babišův návrh přitom sliboval 65 korun na akcii. Ministerstvo financí odmítlo vysvětlit, proč Andrej Babiš od svého plánu ustoupil. On sám svá slova nikdy nevzal zpět.
Mezitím jeho výrok začala prověřovat Česká národní banka, která zastává roli regulátora kapitálového trhu. Ta prověřovala, kdo se k Babišově zásadní, cenu ovlivňující informaci, dostal dřív než ostatní, a jestli ji nějakým způsobem zneužil. Babiš poté prohlásil, že se poučil, a už se k ČEZ nebude nikdy veřejně vyjadřovat. To také dodržel, proto ani investorům neoznámil, že od své stoprocentní dividendy ustoupil. A už vůbec nevysvětlil, co ho k tomu vedlo.
Za čtvrt roku od Babišova výroku akcie prudce posílily. Ve středu 19. března, kdy redaktorka HN Zuzana Kubátová s ministrem mluvila, stála akcie ČEZ 529 korun, v pátek už byla za 541 korun. V pondělí 24. března po oficiálním oznámení se vyhoupla na 577 korun. Tento den se zároveň obchodovalo násobně více akcií než jindy. Tři obchodní dny, kdy byla Babišova informace neveřejná, otevřely zasvěceným prostor k výdělkům v desítkách milionů korun. Jen v pondělí 24. března, kdy se zpráva o dividendě zveřejnila, se prodalo 1,419 milionu akcií v celkové hodnotě přes 805 milionů korun. Pro srovnání: předchozí pátek se prodalo jen 150 tisíc akcií ČEZ za 89 milionů korun.
Pak dostali na čtvrt roku prostor k výdělku všichni, kdo Babišovi uvěřili. Akcie postupně vystoupaly až na vrcholných 619 korun z 23. června. To byl ten den, kdy přišla zpráva o Albánii. Včera se propadly na 601 korunu.
Na rozdíl od politiky, kde Andrej Babiš přijímá rozhodnutí, která pár dní na to označí jako „blbost“ (snížení DPH, zrušení druhého důchodového pilíře a poplatků v nemocnici), snaží se je vzít zpět a voličům je to v zásadě jedno a jeho preference jen stoupají, mají na kapitálovém trhu slova těch, kdo rozhodují, následky. Někdo zcela konkrétní prodělá. A někdo jiný vydělá.
Andrej Babiš je obchodník s bohatými zkušenosti z byznysu. Bohužel nemá žádné zkušenosti ze světa veřejně obchodovaných firem. Agrofert je jen jeho a nikomu se nemusí zpovídat, co se v něm děje. Nejen, že nikdy neměl akcie na burze, ale nevydával třeba ani veřejně obchodovatelné dluhopisy. Své firmy financuje výhradně z bankovních úvěrů.
V tom je zásadní rozdíl mezi podnikateli Zdeňkem Bakalou a Andrejem Babišem. První využívá naplno možností kapitálových trhů a před investory se musí kompletně odhalovat. Proto také víme tolik o jeho podnikání i potížích. Ministr financí provozuje zcela opačný, podstatně uzavřenější model. Proto taky víme o vnitřnostech Agrofertu a o jeho věřitelích jen velmi málo.
Andrej Babiš dluží vysvětlení, proč ze svých plánů o stoprocentní dividendě ČEZ ustoupil. Prověřování, kdo na jeho slovech vydělal, má v moci centrální banka.