Hrál na piano uprchlíkům. Teď má Beethovenovu cenu

DODÁVAL NADĚJI OSTATNÍM

Hrál na piano uprchlíkům. Teď má Beethovenovu cenuUVNITŘ VIDEO
Ajham Ahmad hraje na klavír v Jarmúku. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Syrian Voices
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dlouhé měsíce hrával na piano v uprchlickém táboře Jarmúk na předměstí Damašku. Jeho písně dodávaly odvahu tisícům dalších uprchlíků, kteří se snaží v táboře nějakým způsobem přežít. Když se však tábora v dubnu zmocnili radikálové z Islámského státu a zničili mu jeho piano, nic pro něj v Sýrii nezbylo. Palestinec Ajham Ahmad proto odešel do Německa, kde tento pátek převzal Mezinárodní Beethovenovu cenu za lidská práva.

Záběry, na nichž Ajham sedí mezi rozbořenými domy a hraje na piano, v posledních měsících několikrát obletěly svět. Jeho hraní téměř vždy přihlíželi další obyvatelé tábora, pro které byly jeho písně vítaným vytržením z reality občanské války. Ostatně i to byl důvod, proč po příchodu do Německa obdržel Mezinárodní Beethovenovu cenu za lidská práva, mír, inkluzi a boj proti chudobě.

„Vaší hudbou jste lidem ve vašem okolí něco dával. Dával jste jim chvíli, kdy se mohli cítit lidsky a důstojně. A také jste jim dal věc, která má nekonečnou hodnotu – naději. Naději, že utrpení a ničení způsobené člověkem může být přebito lidmi jako jste vy,“ řekl na slavnostním ceremoniálu náměstek německého ministra pro hospodářskou spolupráci Friedrich Kitschelt podle stanice Deutsche Welle.

Islamisté mu spálili piano

Zajímavé přitom je, že Ajham byl uprchlíkem už v době, kdy žil v Sýrii. Byl jedním z desetitisíců Palestinců, kteří před vypuknutím občanské války v Sýrii žili v uprchlickém táboře Jarmúk na předměstí Damašku. Tento tábor zde stojí už od 50. let a některé rodiny Palestinců v něm žijí už po několik generací.

Když v roce 2011 vypukly v Sýrii nepokoje, které zanedlouho přerostly v občanskou válku, boje se pochopitelně nevyhnuly ani Jarmúku, který se několikrát octnul v kleštích mezi vojsky Asadova režimu a bojovníky syrské opozice. Například letos na jaře tábor dočasně obsadili radikálové z Islámského státu.

Tábor se pod kontrolou IS sice nacházel jen několik dní, ale radikálové zde rozhodně nemarnili čas – kromě toho, že pozabíjeli několik lidí, spálili i Ajhamovo piano.

Palestinský pianista, který už dříve studoval na hudební konzervatoři v Damakšu a Homsu, proto usoudil, že život v Sýrii pro něho ztratil smysl, a rozhodl se odejít do Evropy. Nejprve se přes Turecko dostal na řecký Lesbos a odtud pokračoval takzvanou balkánskou cestou do Německa. Během cesty musel podle stanice Deutsche Welle v jednu chvíli opustit svoji ženu a děti, které poslal zpátky do Damašku, a pokračovat do Německa sám.

V současné době Ajham žije v ubytovně pro uprchlíky poblíž německého Giessenu a přeje si, aby za ním mohla přijet jeho rodina. Na pátečním ceremoniálu, kde převzal Mezinárodní Beethovenovu cenu, znovu zahrál některé ze svých písní, které hrával v Jarmúku. Spolu s ním na ceremoniálu vystoupilo ještě několik dalších hudebníků, z nichž nejzajímavější je asi účast argentinské klavíristky Marthy Argerichové, která patří mezi nejvýznamnější klavíristy druhé poloviny 20. století.

Čtěte také: Islámský stát je na jihu Damašku, dobyl uprchlický tábor

Bavorsko školí uprchlíky: ‚salám alejkum‘ je jako ‚pozdrav Pánbůh‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články