Islámský stát je na jihu Damašku, dobyl uprchlický tábor
BOJE V SÝRII
Radikální islamisté postoupili ve svém tažení Sýrií – podle agentury AFP se jim podařilo ovládnout většinu uprchlického tábora Jarmúk ležícího na jihu Damašku, kde pobývají tisíce Palestinců.
Jarmúk býval útočištěm až 150 tisíc převážně palestinských běženců a Syřanů. Nyní jich je tam zhruba 18 tisíc. „Bojovníci z Islámského státu zahájili dnes ráno útok na Jarmúk a většinu tábora obsadili,“ řekl AFP Anvar Abdal Hádí, damašský zástupce Organizace pro osvobození Palestiny.
Obyvatelé uprchlického tábora Jarmúk uvízli v bojích mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami a více než rok byli obklíčeni syrskými vládními silami. Těm se naopak podle syrské státní televize v minulých dnech podařilo vytlačit povstalce, mezi nimiž byli i bojovníci z Fronty an-Nusrá napojené na Al-Káidu, z hornatých oblastí ležících severozápadně od Damašku. Tato oblast je pro syrský režim důležitá nejen blízkostí syrské metropole, ale i hranic s Libanonem.
Islámský stát ovládá části území Sýrie a Iráku. Americká organizace InelCenter, která se zabývá monitorováním extremistů, mezitím oznámila, že vůdci této extremistické skupiny abú Umarovi Bagdádímu již přísahalo věrnost 21 skupin a organizací, dalších deset jej podporuje. Na seznamu „věrných“ jsou prý organizace působící na celé světě od Alžírska na západě po Indonésii na východě.
IS loni vyhlásil chalífát na části území Sýrie a Iráku. Když Bagdádí ustavení islámského chalífátu oznamoval, řekl, že coby jeho vůdce přijímá jméno chalífa Ibráhím. Vyzval muslimy na celém světě, aby se mu podrobili. Hned další den tak učinila alžírská skupina, která se nazývá oddíly Al-Huda v Maghribu. Následovala Ansar Bajt al-Makdis, jež působí na egyptském Sinajském poloostrově, dále libanonská Ahrár al-sunna a nakonec se připojily i nigerijská Boko Haram a tuniská Džund al-Chiláfa.