1 Kam na gymnázium?

Nejlepší gymnázia v Česku? PORG potvrdil dominanci

NOVÉ

Témata:

Nový školní rok začíná a někteří žáci se již začínají poohlížet po gymnáziích, kam se mnozí z nich budou v druhé polovině roku hlásit. Přehled těch nejlepších z nich přineslo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) na základě výsledků maturitních zkoušek z jara letošního roku.

Pořadí mezi jednotlivými školami je stanoveno jako percentil průměrného studenta. Toto číslo stanovuje, kolik procent ostatních účastníků student dané školy předstihl. Společnost sestavila výsledky z dat z jarní maturitní zkoušky u předmětů matematika, český jazyk a angličtina. U všech tří předmětů se srovnávaly pouze didaktické testy, které jsou hodnoceny centrálně.

Co se týče českého jazyka, nejlépe se umístilo pražské soukromé gymnázium PORG, v závěsu za ním bylo Gymnázium Oty Pavla v pražském Radotíně. Třetím nejúspěšnějším pak je Gymnázium Brno-Řečkovice. Do nejlepší pětice škol se vešlo ještě Arcibiskupské gymnázium a Slovanské gymnázium.

 1. PORG – gymnázium a základní škola, o.p.s.
 2. Gymnázium Oty Pavla, Praha
 3. Gymnázium Brno-Řečkovice
 4. Arcibiskupské gymnázium
 5. 1.Slovanské gymnázium a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
 6. Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl
 7. Gymnázium a Základní umělecká škola Šlapanice
 8. Gymnázium Žamberk
 9. Gymnázium Jana Keplera, Praha
 10. Základní škola a gymnázium města Konice

Výsledky u druhých dvou předmětů jsou zásadně ovlivněny výběrem studentů, kteří se testu zúčastnili. Neznamená to, že škola, která uspěje v těchto předmětech, ho učí nejlépe, ale pouze to, že poslala na test nejschopnější studenty. U matematiky dokonce CERMAT sestavil pořadí dvojí – u minimálně čtyř účastníků jsou totiž výsledky odlišné než u testu, který má účastníků nejméně deset.

V prvním případě obsadilo první příčku Gymnázium Oty Pavla, následuje ho PORG a Gymnázium Milevsko. V případě nejméně deseti studentů účastnících se testu se na prvním místě umístil PORG, druhé je Gymnázium Milevsko a následuje Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

U angličtiny obsadil první místo rovněž PORG, druhým nejúspěšnějším se stalo gymnázium OPEN GATE. Do první pětice se znovu dostalo Gymnázium Oty Pavla i Arcibiskupské gymnázium, na čtvrtém stupni se umístilo Gymnázium ALTIS.

 1. PORG – gymnázium a základní škola
 2. OPEN GATE – gymnázium a základní škola
 3. Gymnázium Oty Pavla, Praha
 4. Gymnázium ALTIS
 5. Arcibiskupské gymnázium
 6. Gymnázium Brno-Řečkovice
 7. Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského
 8. Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a Církevní ZŠ
 9. Gymnázium a Základní umělecká škola Šlapanice
 10. Gymnázium, Týn nad Vltavou

Čtěte také: Státní maturitu napoprvé nezvládlo 24,3 % středoškoláků

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.