Rusko: Dodáváme Asadovi zbraně, ale zatím nebojujeme
Rusko nikdy netajilo dodávky zbraní Damašku kvůli boji proti terorismu, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Informovala o tom mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Hovořit o ruské účasti v boji je však podle ní „předčasné“.
Řecko dnes oznámilo, že Atény obdržely žádost od Spojených států, aby ruským letounům vezoucím náklad do Sýrie nedovolily využívat řecký vzdušný prostor. Řecká diplomacie nyní žádost zkoumá, potvrdil její mluvčí.
„Během telefonického rozhovoru Kerry upřesňoval u Lavrova situaci s ruskou pomocí syrské vládě v boji s teroristy,“ řekla novinářům mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová. „Lavrov potvrdil, že taková pomoc byla a je poskytována a že ruská strany nikdy neskrývala, že dodává vojenskou techniku syrské vládě kvůli boji s terorismem,“ dodala.
Čtěte také: Rusko buduje v Sýrii vojenskou základnu, bojí se USA
Kerry v sobotním telefonátu s Lavrovem vyjádřil především obavy Američanů vyvolané zprávami o zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii. To by podle USA mohlo ještě více vyhrotit konflikt, vést k větší ztrátě nevinných životů, zvýšit množství uprchlíků a navíc by mohl hrozit střet s koalicí vedenou Spojenými státy.
Lavrov podle své mluvčí upozornil Kerryho na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, že „hovořit o ruské účasti v boji je zatím předčasné“.
O údajných ruských úderech proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii v posledních dnech informovala některá zahraniční média.
Čtěte také: Ruské stíhačky v Sýrii. Začíná zásah proti islamistům?
Kerry a Lavrov se shodli, že debaty o syrském konfliktu budou pokračovat tento měsíc v New Yorku během zasedání Valného shromáždění OSN.
Média minulý týden citovala nejmenované americké představitele, podle kterých se zvyšují ruské vojenské aktivity v Sýrii a Moskva tak rozšiřuje svou podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
Západní zdroje rovněž tvrdí, že Rusové nedávno vyjednávali o nové taktice s Íránci, kteří mají v Sýrii rovněž své vojáky. Dohodli se údajně na tom, že učiní vše, aby udrželi Asada u moci a aby zamezili šíření vlivu Islámského státu a dalších islámských radikálů do postsovětských muslimských států.
Putin v pátek ve Vladivostoku řekl, že Rusko podniká kroky k vytvoření mezinárodní koalice pro boj s terorismem; hovořit o přímé účasti ruské armády v boji proti Islámskému státu je ale „zatím předčasné“. Možnost společného postupu proti extremistům prý šéf Kremlu konzultoval s americkým prezidentem Barackem Obamou. Putin také řekl, že syrský prezident Bašár Asad je ochoten uspořádat předčasné parlamentní volby a podělit se o moc s částí opozice, kterou ruský prezident označil za zdravou.
Američané prý požádali Řeky, aby Rusům nedovolili létat do Sýrie přes řecký vzdušný prostor. Žádost z Washingtonu dnes potvrdil mluvčí řeckého ministerstva zahraničí, nyní ji prý Atény zkoumají. Ruský server RIA Novosti nicméně již dříve s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsal, že Řekové americkou žádost odmítli.
Vztahy mezi Aténami a Moskvou se v posledních měsících zlepšily. Nyní již bývalý předseda řecké vlády Alexis Tsipras uskutečnil v nedávné době dvě cesty do Ruska a v druhé polovině června hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska.