Co se děje na Slunci. Unikátní video
Jeden rok života Slunce
Po úchvatných snímcích z Pluta nebo dosud nevídaných záběrech z Měsíce přichází NASA s další lahůdkou. Několikaminutové video, které zobrazuje aktivitu Slunce za celý uplynulý rok, totiž zachycuje extrémní ultrafialové záření na povrchu hvězdy, které lidské oko normálně nemá šanci spatřit.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil ojedinělý záznam minulý týden. Lze na něm pozorovat aktivitu ve sluneční atmosféře, například solární filamenty, tedy oblaka plazmatu přímo na slunečním disku, výrony koronální hmoty, kdy se uvolňuje velké množství materiálu ze sluneční koróny do okolního prostoru, nebo erupce na Slunci.
Čtěte také: Hory, údolí, ledovce. NASA zveřejnila detailní snímky z Pluta
Solární observatoř spadající pod NASA sleduje a zaznamenává aktivitu Slunce od roku 2010. Díky špičkovému vybavení dokáže observatoř zachytit aktivitu deseti různých vlnových délek, což umožňuje řadu vědeckých bádání. Astronomové díky těmto možnostem mohou zkoumat především efekty sluneční aktivity na Zem a na celý náš planetární systém.
Vědci se například dlouhá léta zabývali otázkou, proč je teplota atmosféry okolo Slunce asi třistakrát vyšší než na jeho povrchu. Podle pozorování zachycených v této observatoři vyšlo najevo, že mnohosetkrát vyšší teplotu způsobují střídavé výbuchy tepla na povrchu koróny.