Ve Švýcarsku padla první pokuta za nošení burky na veřejnosti

Rozšíří se zákaz na celé Švýcarsko?

Ve Švýcarsku padla první pokuta za nošení burky na veřejnostiNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje muslimské ženy v burkách. Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve švýcarském kantonu Ticino padla první pokuta za nošení muslimských burek na veřejnosti. Minulý pátek tam totiž vstoupil v platnost zákon, který nošení těchto muslimských oděvů, jež zakrývají celý obličej, zakazuje. Místní politici, kteří prosazení zákazu iniciovali, by si zároveň přáli, aby se rozšířil na celou zemi.

Pokutě se podle serveru swissinfo.ch vystavila dvojice aktivistů, kteří se po zavedení zákazu procházeli v burkách v ulicích švýcarského Locarna. Švýcarská konvertitka k islámu a podnikatel francouzsko-alžírského původu se tak pokoušeli protestovat proti zákonu, jenž zahalování na veřejnosti zakazuje – podle nich je totiž diskriminační.

Muž dostal hned na místě pokutu ve výši 200 švýcarských franků (asi 5000 korun) a dalších 30 franků (zhruba 750 korun) bude muset uhradit na dodatečných poplatcích. Ženě, která má na rozdíl od muže švýcarské občanství, naproti tomu hrozí pokuta dosahující výše až 10 000 franků (asi 250 tisíc korun).

Lid švýcarského kantonu Ticino se pro zákaz nošení burek vyslovil v roce 2013, kdy ho odhlasoval v referendu. Podle britského listu The Independent ho tehdy podpořilo 65 % hlasujících. Místní vláda ho ale schválila až v listopadu loňského roku poté, co švýcarský parlament rozhodl, že zákaz neodporuje federálním zákonům.

Rozšíří se zákon na celé Švýcarsko?

Poté, co dvojice aktivistů za práva muslimů minulý týden demonstrativně porušila nově platící zákaz, začali místní politici sbírat podpisy pro to, aby se zákon rozšířil na území celého Švýcarska.

„Ti, kteří se chtějí integrovat, jsou vítaní, nehledě na svoji víru. Ale ti, kteří odmítají naše hodnoty a cílí na vybudování paralelní společnosti založené na náboženských zákonech, a chtějí jí nahradit naši společnost, vítaní nejsou,“ uvedl k tomu podle Independentu místní politik Georgio Ghiringhelli.

Zajímavé je, že se nejedná o první podobný případ. Například před nedávnem svět obletěla zpráva, že se tamní úřady rozhodly neudělit občanství dvěma muslimským dívkám, které se údajně kvůli náboženským důvodům odmítly zúčastnit povinných hodin plavání ve škole. Jindy zase švýcarský soud rozhodl, že i muslimští žáci musí podat ruku učitelce před a po vyučování, i když se jim nechce.

Čtěte také: Muslimské dívky nechtěly chodit na plavání. Švýcaři jim nedají občanství

Švýcarský soud: Muslimští chlapci musí podat ruku učitelce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články