1 Strana zelených má nového předsedu

Stropnický šéfem zelených: Volil jsem Zemana. Ten teď uboze straší

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Stranu zelených povede nově pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický. V dnešní volbě na sjezdu zvítězil již v prvním kole nad starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a učitelem Janem Šlechtou. Stropnický získal 117 hlasů z celkových 222, k vítězství potřeboval 112 hlasů.

První místopředsedkyní strany se stala lékařka z Ústí nad Labem Irena Moudrá Wünschová. Protože v čele strany stanul muž, musela podle stanov druhou nejvyšší funkci obsadit žena.

Předvolební diskuse byla vyostřená. Zatímco Matěj Stropnický uvedl, že v prezidentské volbě v roce 2013 „v nouzi“ podpořil prezidenta Zemana, Petr Štěpánek označil za své vzory bývalé prezidenta Havla a Masaryka. Rozdílné byly i vize obou kandidátů na další vývoj Strany zelených.

Matěj Stropnický se na sjezdu během své řeči obul do prezidenta Zemana. „Volil jsem ho ve druhém kole v nouzi, na výběr bylo někde mezi Andropovem a Černěnkem,“ uvedl v narážce na dva bývalé šéfy sovětského politbyra. „Volil jsem ho jako prezidenta slabých, ne jako prezidenta slabochů. A právě slabochy z občanů České republiky prezident svojí podbízivou politikou dělá. Hraje na to horší v lidech, podporuje naše sobectví a straší, to prezident nesmí, to je ubohé,“ dodal podle serveru iDNES.cz.

Syn ministra obrany zároveň zdůraznil, že environmentalistická politika jeho strany už nikdy nesmí být drahá. „Už nikdy nesmíme dělat zelenou politiku pouze pro bohaté. Musíme dělat takovou politiku, aby si ji mohli dovolit všichni. Zelená politika už nikdy nesmí být drahá,“ řekl směrem ke shromážděným delegátům.

Druhý kandidát Petr Štěpánek pro změnu uvedl, že co se prezidentství týče, považuje za své vzory bývalé hlavy státu Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. „Mně je vzorem politika masarykovská a havlovská, která je především o svobodě a demokracii, více než o ideologii,“ cituje jeho slova iDNES.cz. „Budeme stát proti současné vládě i opozici. Bude důležité, že jsme jiní, zelení,“ doplnil.

Štěpánek, který se vymezuje proti snaze Stropnického posunout stranu doleva, se vyjádřil i k současnému stavu české společnosti, která je do značné míry rozdělená. „My budeme muset balancovat, jestli tu polarizaci ještě zesílíme, nebo zda oslovíme tu skupinu voličů, kteří toho mají plné zuby, kteří hledají někoho, kdo dělá věcnou politiku,“ řekl Štěpánek.

O post předsedy Strany zelených se na sobotním sjezdu kromě Stropnického a současného prvního místopředsedy a šéfa pražských zastupitelů zelených Petra Štěpánka usiloval i středoškolský učitel Jan Šlechta. Dosavadní předsedkyně Jana Drápalová, která funkci neobhajovala, při zahájení sjezdu řekla, že nové vedení čeká příprava na krajské i sněmovní volby. 

Bývalý předseda SZ a programový ředitel Greenpeace pro Středozemí a Blízký východ Jan Beránek řekl, že si strana potřebuje vybrat lídry, kteří dokážou uchopit nová témata a strhnout lidi. Nabídl dvě příležitosti, kterých se zelení mohou chopit. Prvním z nich je energetická transformace včetně fotovoltaiky, podle něj je třeba ukázat, že fotovoltaika není jen pro solární barony, ale i pro rodiny nebo komunity. Zelení se také musí více prosadit v pomoci potřebným lidem. Straně doporučil moudrou volbu nového vedení, které bude mít odvahu a schopnosti jít tímto novým směrem.

V minulosti vedl zelené Ondřej Liška, před ním Martin Bursík, který už ale stranu opustil.

Čtěte také: Co umí zelení? Lákají budovatelskou agitkou á la Werich

Vitásková vyhodila náměstka. Odmávl 42 mld. pro zelenou energii

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.