Život v Pekingu zastavil smog. Zavřeny jsou školy i továrny
Viditelnost na 500 metrů
V čínské metropoli Pekingu platí již druhý den nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli extrémnímu znečištění ovzduší. Uzavřeny jsou školy i řada továren, omezena je také doprava a provoz na stavbách. Mnoho obyvatel ale nedbá varování vlády, aby se zdržovali doma, napsala agentura Reuters. Špatná viditelnost způsobila i tragickou autonehodou se šesti mrtvými.
Smogová krize ovlivňuje i další oblasti v okolí Pekingu. V provincii Šan-si místní úřady označily smogový opar za příčinu řetězové dopravní nehody 33 aut se šesti mrtvými na dálnici. Do srážky v provinční metropoli Tchaj-jüan, která leží jižně od Pekingu, bylo zapojeno 33 vozidel. Meteorologický ústav varoval, že viditelnost v tomto regionu bude dosahovat pouhých 500 metrů.
Police blame #smog for 33-vehicle pile-up that killed 6 on N China highway https://t.co/MzEC4Ey9iH (web pics) pic.twitter.com/F8l4ljnCMC
— China Xinhua News (@XHNews)
8. Prosinec 2015
Smog vzniká převážně ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.
#Beijing issues first red alert as air pollution hits hazardous levels https://t.co/tjZZZT4UzV pic.twitter.com/M16ghqNoxM
— CNN (@CNN)
7. Prosinec 2015
V Pekingu mají mimořádná opatření zůstat v platnosti nejméně do čtvrtka. Podle agentury AP dostala polovina vozidel nařízeno zůstat doma. Peking v kritických smogových situacích uplatňuje pravidlo, že jeden den pouští do ulic auta se sudými poznávacími značkami, další den automobily s lichými značkami. Pomoci v dopravě má mimořádné posílení metra a autobusů.
Čínský rozhlas upozornil, že někteří lidé neuposlechli zákazu, aby do ulic v úterý vyjela pouze auta s lichými poznávacími značkami. Na internetových stránkách rozhlasu se mimo jiné objevila fotografie policisty, který odstraňuje papírek, jímž majitel vozu přelepil poslední číslo své SPZ.
Colorful memory against grey days! Amidst #smog netizen poses photos of Beijing‘s iconic buildings under blue sky pic.twitter.com/rIWWIXv4XZ
— China Xinhua News (@XHNews)
8. Prosinec 2015
Množství miniaturních prachových částic, které snadno pronikají do plic, v úterý v Pekingu nejméně desetkrát přesahovalo hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový, kterou jako maximální bezpečnou uvádí Světová zdravotnická organizace. V některých částech města překročila hodnota 300 mikrogramů na metr krychlový a očekává se, že se bude dále zvyšovat, dokud do Pekingu nedorazí studená fronta. Tu meteorologové předpovídají na čtvrtek.
Nad městem visí šedožlutá clona a z obchodů rychle mizí ochranné roušky. Mnozí lidé si stěžují, že už jsou ze špatného vzduchu v metropoli unavení. „I když mám ochrannou roušku, necítím se dobře a nemám žádnou energii,“ řekl agentuře AP místní obyvatel Li Chuej-wen. Jiní berou situaci s nadhledem. „Takový je moderní život pro obyvatele Pekingu. Chtěli jsme rozvoj a teď za to platíme,“ konstatoval úředník Cchao Jung.
Čínský umělec, který si říká bratr Nut, přistoupil k zajímavému pokusu: průmyslovým vysavačem sto dní luxoval pekingský vzduch. Z výsledku nechal vyrobit cihlu. „Přestaňte smog ignorovat,“ vyzval ostatní. „Znečištění vzduchu je problém, kterému čelíme všichni. Patří mezi naše práva, abychom dýchali čistý vzduch. Právě nyní jsme o toto právo připravováni,“ uvedl. Podle mnohých by takovou cihlu prachu v sobě našel každý obyvatel Pekingu.
„Some people thought, ‘Beijing’s really awesome‘,“ says Brother Nut. “‘Now they’ve got air cleaners like this‘.“ pic.twitter.com/yfYwyIvhLY
— Chris Buckley 储百亮 (@ChuBailiang)
1. Prosinec 2015
Někteří obyvatelé Pekingu podle agentury Reuters nedbají na varování úřadů a vycházejí ven, i když to pro ně není nezbytně nutné. Časně ráno tak bylo vidět stovky lidí, včetně batolat, na centrálním náměstí Nebeského klidu, kam se přišli podívat na každodenní ceremoniál vztyčování státní vlajky, napsala agentura Reuters.