2 vězeň svědomí

Chodorkovskij přijel tajně do Prahy, setkal se se Schwarzenbergem

AKTUALIZOVÁNO

Michail Chodorkovskij přijel do Prahy na soukromou návštěvu. V rámci ní se podle informací serveru ECHO24.cz potkal s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Někdejší ropný magnát, ruský podnikatel Chodorkovskij byl nejznámějším politickým vězněm současného režimu Vladimira Putina. Přesný program ani délka Chodorkovského návštěvy v české metropoli nejsou známé. Jednu podrobnost se ale podařilo odtajnit. V Praze se sešel s exministrem zahraničí a šéfem TOP 09.

„Bylo to velmi zajímavé setkání. Je to velice zajímavý, sympatický a inteligentní člověk. Opravdu. Je radost se s ním setkávat.“

„Jo, už jsem se s ním setkal,“ řekl Karel Schwarzenberg serveru ECHO24.cz v pondělí krátce před 17. hodinou. „Bylo to velmi zajímavé setkání. Je to velice zajímavý, sympatický a inteligentní člověk. Opravdu. Je radost se s ním setkávat,“ připojil bez dalších podrobností. Schwarzenberg se v čele ministerstva zahraničí profiloval silným akcentem problematiky lidských práv a neváhal kvůli nim kritizovat ani Rusko.

Chodorkovskij byl v roce 2003 zatčen, vyšetřován a obviněn z vykonstruovaných hospodářských deliktů. Amnesty International jej v roce 2011 prohlásila za „vězně svědomí“. Z vězení byl propuštěn v prosinci 2013 na základě milosti udělené ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na svobodu se dostal necelý rok vypršením jedenáctiletého trestu.

Jeho propuštění velmi pravděpodobně souviselo s blížícími se olympijskými hrami v Soči, kdy chtěl Putin ukázat světu svou „přívětivější tvář“. Chodorkovskij ihned po propuštění odjel z Ruska do Berlína, dnes žije ve Švýcarsku.

Čtěte také: Putin ukrajinskou krizi neřídí, tvrdí jeho vězeň Chodorkovskij

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.