Putin ukrajinskou krizi neřídí, tvrdí jeho vězeň Chodorkovskij

Putin ukrajinskou krizi neřídí, tvrdí jeho vězeň Chodorkovskij
Situace na Ukrajině se vymkla Putinově kontrole, tvrdí kritik ruské vlády Michail Chodorkovskij. Foto: Archiv
1
Svět
Sdílet:

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin „ztratil kontrolu“ nad vývojem na jihovýchodě Ukrajiny. Evropa by se proto měla více soustředit na pomoc Kyjevu, než na sankce vůči Moskvě, řekl známý kritik Putinova režimu v interview pro BBC. 

Krize na Ukrajině se podle Chodorkovského proměnila v „pomalu doutnající občanskou válku“. Nevěří však, že tím, kdo řídí obsazovaní ukrajinského území proruskými separatisty je prezident Putin. Chodorkovskij na rozdíl od řady analytiků tvrdí, že na Ukrajině si dál drží vliv bývalý prezident Viktor Janukovyč, kterého v únoru svrhly opoziční síly. Janukovyč po převratu ze země uprchl.

„Z hlediska separatistů, je dnes vše pod kontrolou Janukovyče a jeho rodiny – to oni si diktují podmínky, ne Putin,“ prohlásil Chodorkovskij.

Slabý vliv Putina se údajně projevil, když separatističtí lídři ignorovali jeho výzvu, aby odložili referenda, v nichž lidé rozhodovali o vyhlášení nezávislosti tak zvaných lidových republik v Luhanské a Doněcké oblasti.

„Putin nedávno odrazoval lidi v Doněcku a Luhansku, aby uspořádali referenda o samostatnosti. Chtěl aby je počkali a odložili je. Také vyzýval k uspořádání řádných voleb. A tihle nacionalisté pak Putina okamžitě na sociálních sítích nazývali zrádcem,“ řekl bývalý podnikatel.

Chodorkovskij nicméně nepopírá, že to byl Putin, kdo separatistické tendence na Ukrajině rozdmýchal. „Probudil v Rusku síly, které teď tlačí na něj samotného,“ uvedl.

Evropa nemá izolovat Rusko

Chodorkovskij také kritizoval dosavadní postup Evropské unie na Ukrajině. Snahou o izolaci Ruska sankcemi prý Unie spíše hraje do karet separatistům a riskuje další vlnu ruského nacionalismu, už tak dost rozvířeného anexí Krymu.

Lídři Evropské unie by se proto měli vyhnout uvalování dalších sankcí na Moskvu místo toho podpořit Kyjev v úsilí o politické reformy a podpořit tak stabilitu na Ukrajině. Evropa by tím mohla přispět i k proměně politického klimatu v Moskvě

Chodorkovskij patřil k nejbohatším ruským podnikatelům. Pak ale v Kremlu upadl v nemilost a skončil kvůli daňovým únikům na deset let ve vězení. Na konci loňského roku byl omilostněn a odletěl z Ruska do exilu v Německu. Ukrajinskou krizi sleduje od svého propuštění.

Mnoho Rusů vnímá Chodorkovského jako představitele nenáviděné třídy všemocných oligarchům kteří využili chaos po zhroucení Sovětského svazu a vydělali si pohádkové peníze. Zatčení a následný dlouhý pobyt ve vězení z něj však udělaly jednoho z nejhlasitějších kritiků Kremlu a prezidenta Putina.   

Sdílet:

Hlavní zprávy