Neústupný Pelikán. Spadne jeho zákon o státních zástupcích pod stůl?

Kontroverzní legislativa

Neústupný Pelikán. Spadne jeho zákon o státních zástupcích pod stůl?NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Po mnohaměsíčním čekání ve středu konečně dostanou ministři na stůl kontroverzní zákon o státním zastupitelství z pera svého kolegy Roberta Pelikána (ANO). Kdo by ale očekával hladké schválení předem vydiskutovaného návrhu, mýlil by se. Ministr spravedlnosti totiž tlačí zákon silou s celou řadou rozporů. A i když tak o normě ještě ani nejednal kabinet, už se ozývá ze sněmovny, že kvůli Pelikánovu přístupu nakonec nemusí být zákon, který vláda pokládá za jednu ze svých priorit, vůbec přijat.

Jen namátkou: soudci, obhájci, ústavně-právní výbor sněmovny, vládní legislativci, ale i ministři financí, vnitra nebo vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. To jsou jen někteří z těch, kteří měli připomínky k návrhu zákona o státním zastupitelství, na který se čeká v podstatě od vzniku současné vlády. Ministr Pelikán je ovšem vyslyšel pouze v jednotlivostech a zásadní problémy s návrhem tak vesměs zůstávají.

„Na vládě ten návrh klidně může skončit přerušením, sám jsem na tu debatu zvědavý. Můžeme ten zákon ale také poslat do sněmovny, tam určitě dostane spoustu ran zleva i zprava. A asi dozná ještě celou řadu změn,“ řekl deníku ECHO24.cz před jednáním vlády Bělobrádek. A není zdaleka sám, kdo má proti novince z dílny ministra spravedlnosti v kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky výhrady.

„Legislativní radě vlády se podařilo otupit některé hodně diskutované body návrhu, nicméně zůstává například zcela zásadní výtka, kterou je chybějící dohled nad speciálem. Co se s tím návrhem stane v Poslanecké sněmovně, to dnes nikdo nedokáže říci,“ přidává se ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Kritikům vadí, že v klíčových aspektech zákona Robert Pelikán téměř vůbec neustoupil. A to přesto, že předložení návrhu hned několikrát odsouval a jednou mu ho dokonce vraceli vládní legislativci. Návrh tak třeba ruší vrchní státní zastupitelství a ustavuje nový protikorupční speciál, ten ale zůstává bez jakékoliv kontroly.

Poslanci ČSSD: Zákon nemusí být vůbec přijat

Proti současné podobě zákona se opakovaně stavěli také členové klíčového ústavně-právního výboru sněmovny. A zdaleka přitom nešlo pouze o kritiku opozice. Výhrady měli poslanci ČSSD i Pelikánova předchůdkyně v úřadu Helena Válková. A poslanci teď otevřeně říkají, že priorita vlády nemusí kvůli Pelikánovu přístupu nakonec vůbec projít. A pokud ano, tak ve zcela jiné podobě.

„Ministr Pelikán nezapracoval ty skutečně důležité připomínky a osud zákona je tak velmi nejistý a nejasný. Výhrady s tím návrhem byly napříč všemi stranami. A jestliže je nezohlednil, může se stát, že ten zákon nebude v tomto volebním období vůbec přijat,“ říká expert ČSSD na oblast spravedlnosti Jan Chvojka.

O co v zákonu jde?
Ministr Pelikán představil novou podobu zákona o státním zastupitelství už loni koncem března. Tehdy o zákonu tvrdil, že by měl nastartovat novou éru veřejné žaloby. Návrh počítá s koncem vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, vytvořit chce naopak úplně nový protikorupční speciál, který by se zabýval velkými hospodářskými kauzami. Nový zákon má také podle resortu výrazně posílit odpovědnost státních zástupců a omezit možnost resortu vstupovat do živých kauz a získávat z nich informace.

Proti návrhu se v minulých měsících stavěli nejen politici napříč spektrem, ale například i soudci či obhájci. Hlavní kritika mířila na nebezpečí koncentrace moci v rukou Nejvyššího státního zástupce nebo na širokou působnost a chybějící kontrolu u protikorupčního speciálu. Oponenti také varují, že státní zástupci zůstanou i přes sliby resortu nadále neodpovědní. Například za podávání zjevně nesmyslných žalob.

„Pokud ten návrh nebude změněn vládou, tak je pravděpodobné, že se sníží jeho šance na přijetí, nebo bude významně změněn v Poslanecké sněmovně. Nedovedu si představit, že by vznikl protikorupční speciál, který by nad sebou neměl žádný dohled. Ale těch věcí je tam více,“ dodává šéf ústavně-právního výboru a Chvojkův stranický kolega Jeroným Tejc s tím, že by například zmiňovaný speciál podle představ poslanců neměl mít tak širokou možnost vybírat si z případů, jak navrhuje Pelikán.

Otázkou teď je, kdy se poslanci ke kontroverznímu návrhu zákona vůbec dostanou. Sněmovna před sebou totiž tlačí desítky norem a ministr spravedlnosti už ani nemá ambici, aby zákon začal platit v původně plánovaném termínu, tedy od prvního ledna příštího roku. Nově navrhuje 1. červenec 2017. V té době už ale bude zbývat pouhých pár měsíců do voleb.

Čtěte také: Pelikán míří k porážce. Státní zastupitelství tlačí proti všem

‚Dvě centra moci, větší riziko korupce.‘ Pelikán narazil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články