2 Lidovci: Nikoli pivo, zlevněte pleny

Co přijde příště? Pivo zdarma? Babiš to schytává za populismus

, , NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Návrh Andreje Babiše na snížení daňové sazby u sudového piva popudil zástupce koaliční strany KDU-ČSL. Ta podobnou snahu odsoudila jako populistickou vábničku pro voliče, připomíná navíc, že s podobným návrhem přišli zástupci pivovarů na ministerstvo zemědělství už před půl rokem. Jejich nápad ale tehdy narazil na odpor ze strany ministerstva financí. Zlevnění piva se nelíbí ani premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). S kritikou se přidala rovněž opoziční ODS a TOP 09, výhrady má i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka vzpomíná jak k němu před půl rokem přišli zástupci majitelů pivovarů a pivovarníci: „Tento návrh jsem tehdy projednával s koaličními partnery a proti byl především ministr financí. Odůvodnil to tím, že by nastal výpadek příjmů do státního rozpočtu. A dnes tento návrh prezentuje jako svůj nápad? O tom ať si obrázek udělá každý sám.“

Místo piva by Marian Jurečka se svými stranickými kolegy ocenil zmírnění daňové zátěže u jiných druhů zboží. V této souvislosti lidovci nejčastěji žádají o snížení sazby na dětskou výživu a pleny. KDU-ČSL nabízí ale Babišovi pro daňovou reformu i jiné druhy zboží.

 

Lidovci navíc připomínají, že jen několik dní před přednesením ministrova návrhu, schválila vláda Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu. S ním se ale nejnovější Babišova iniciativa podle lidovců zcela rozchází. „Ministr financí ignoruje závazky vlády a navrhuje populistické vábničky. KDU-ČSL považuje tento krok za účelový,“ uvedla mluvčí strany Petra Hrušková. 

„Pokud bychom chtěli opravdu jednat ve prospěch lidí a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak snižme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi nebo lidem s nižšími příjmy. To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu o něm tedy chtít jednat. A až uděláme toto, pak se teprve bavme o snižování daní u jiných položek,“ vypočítal dále Jurečka.

Marketingová podpora EET

Plán na změnu daňových sazeb se nezalíbil ani dalšímu koaličnímu partnerovi ČSSD. Stejně jako lidovci by i sociální demokracie cílila ve zlevňování raději na oblast základních potravin jako jsou maso, mléko máslo a chleba.

Předseda strany považuje zlevnění piva za dobrý marketingový tah. „Myslím, že ministr Babiš s tím přišel ve snaze marketingově podpořit otázku zavedení elektronické evidence tržeb. Myslím, že ten důvod je zřetelný a je tu určitá souvislost s tím zákonem o EET,“ sdělil premiér novinářům.

K situaci se vyjádřil i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Ten Babišovi připomněl, že Česko by mělo proti nadměrnému pití alkoholu bojovat, ne daňově zvýhodňovat alkoholické nápoje a zvyšovat jejich dostupnost.

Kampaň jako za Paroubka

Babišův nápad, prezentovaný poprvé v pořadu České televize Máte slovo, kromě lidovců odsoudily i opoziční parlamentní strany. Své rozhořčení prezentoval na twitterovém účtu například předseda ODS Petr Fiala. „Co přijde příště? Pivo zdarma? 8 týdnů dovolené? 13. důchod? Připadám si jako při předvolebních kampaních Jiřího Paroubka před několika lety,“ rozhořčil se.

 

„Všichni ministři financí EU mají ve zvyku systémově srovnat sazby DPH. Populisté vyzobávají jednotlivé položky, které sice nemají sebemenší daňový význam, ale otevírají dveře daňovým únikům,“ přidal se k Fialovi předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při svém vystoupení ve sněmovně.

Pleny a kalašnikov

V rozsáhlé debatě o smysluplnosti snižování sazby u sudového piva si našla své místo i lidová tvořivost. Jednoho z vtipných obrázků se rozhodla využít přímo KDU-ČSL. Vláda by podle ní měla řešit důležitější věci, v této souvislosti strana zmiňuje opět dětské pleny.

 

Další žert uveřejnil na svém twitterovém účtu novinář Petr Fischer. Ten pro pobavení zkombinoval nejnovější Babišův návrh s nedávným bonmotem prezidenta Zemana. Zbraní, která by měla odstranit nepohodlné politiky ale tentokrát není kalašnikov, nýbrž lahev piva.

 

Čtěte také: Babiš národu: Chci zlevnit pivo. „Je to populismus,“ kontruje Kalousek


Vládní poslanci u EET zařízli opozici. Ta jde k Ústavnímu soudu

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.