OBRAZEM: 12 lvů pro Masaryka, má ho i Bartoška a Zaoralová

Filmové ceny

OBRAZEM: 12 lvů pro Masaryka, má ho i Bartoška a ZaoralováFOTOGRAFIE UVNITŘ
Jan Masaryk (Karel Roden) s Evou Herzigovou Foto:

Foto: Produkce filmu Masaryk

10
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

V pražském Rudolfinu rozdávala Česká filmová a televizní akademie České lvy. Filmem roku se stal snímek Masaryk, životopisné drama režiséra Julia Ševčíka – získal celkem 12 sošek, což je rekordní počin. Do letošního ročníku držel nejvyšší počet sošek snímek Hořící keř.

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převzali za velkých ovací filmová teoretička Eva Zaoralová a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Oba mají hlavní zásluhu na moderní podobě festivalu, spolupracují spolu už 23 let. Právě jim poděkoval i Rudolf Biermann, producent vítězného Masaryka: „Největší radost mám z toho, že mi cenu odevzdala Eva a Jiří. Dostat s nimi to ocenění je mimořádná čest,“ řekl. „Teď Hollywoodu ukážeme, jak se to dělá,“ prohlásil Bartoška ještě v narážce na zmatky provázející letošní předávání Oscarů.

„Jsem strašně rád, že byl film úspěšný, protože všichni lidé, kteří na něm dělali, si tak trochu sáhli na dno. Film vznikal velmi složitě a každý do toho musel jít velmi osobně. Nebyla to jen práce, jsem rád, že film byl oceněný, zaslouží si to,“ řekl ČTK režisér Julius Ševčík.

Snímek Masaryk scenáristů Ševčíka, Petra Kolečka a Alexe Koenigsmarka zvítězil v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář a Nejlepší režie. Českého lva dostal i kameraman Martin Štrba, střihač Marek Opatrný, scénograf Milan Býček a kostymérka Katarína Štrbová Bieliková. Práce na filmu Masaryk přinesla také České lvy pro zvukaře Viktora Ekrta a Pavla Rejholce, autory hudby Michala Lorence a Kryštofa Marka a autora masek Lukáše Krále.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen snímek Normální autistický film režiséra Miroslava Janka. Vyhlášeni byli také vítězové nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Ellis za film Anthropoid. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Lukáš Veverka, tvůrce plakátu filmu Já, Olga Hepnarová. Nestatutární cena Magnesia za studentský film byla udělena snímku Kyjev Moskva, jehož autorkou je Anna Ljubynecká.

Za nejlepší televizní film nebo minisérie akademici označili Zločin v Polné (Česká televize) režiséra Viktora Polesného. V kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál uspěla Pustina (HBO) režisérů Ivana Zachariáše a Alice Nellis.

Dvě prestižní ocenění České filmové a televizní akademie získal dnes také film Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Drama Jana Hřebejka Učitelka s devíti nominacemi vyšlo naprázdno.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Drama Masaryk měli možnost v polovině února ve světové premiéře zhlédnout diváci mezinárodního filmového festivalu Berlinale, kde příliš nenadchlo. Vyplývá to z recenzí na serverech Screen Daily a The Upcoming. Kritici vytýkají snímku například ustrnulost či laciné sexuální scény.

Do tuzemských kin film Masaryk dorazí 9. března, symbolicky v den, kdy Jan Masaryk zemřel za dosud nevyjasněných okolností. Diplomata a politika ve filmu hraje Roden, prezidenta Edvarda Beneše ztvárnil Kaiser.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články